Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Kurutulmuş Dolmalıklar ve Sebzeler

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle

Antep Dolmalık Kurular

Antep dolmalık kuruluklar; Gaziantep ilinin verimli topraklarında yetişen ve muhteşem lezzetiyle her mevsim tüketilebilen ürünlerdir. Akdeniz ve Karasal iklimin bir araya geldiği bir nokta olan Antep’in kavurucu sıcaklarında yetişen ve olgunlaşan patlıcan, biber, domates, kabak, acur, bamya sebzeleri, hasat zamanı geldiğinde özenle toplanır. Kurutmalık sebze türleri, titizlikle yıkanır, ayıklanır ve işlenir. Nemsiz ve sıcak hava ortamında geniş alanlarda kurutulan ürünler, yaz ya da kış farketmeksizin, sofraların en özel menülerinde yer alır. Damaklarda yer eden lezzetiyle öne çıkan doğal gıdalar yüksek besin değerleriyle de beslenme programlarında da sıkça değerlendirilir. Antep dolmalık kurular yöresel mutfaklardan beş yıldızlı otellere, seçkin restoranlardan geleneksel lokantalara kadar pek çok tarife dahil olur.

Yöresel Yemeklerin Vazgeçilmezi Antep Dolmalık Kurular

Antep mutfağının zengin menüsüne eşlik eden dolmalık kuruluk çeşitleri, dolma tarifleri başta olmak üzere her çeşit yemek için elverişli seçenekler sunar. Arzu edilen lezzetleri her mevsim ulaşılabilir hale getiren ürünler sayesinde eksiksiz sofraların hazırlanması mümkün hale gelir. Gerek yöre içerisinde gerekse il dışından gelen konuklara karşı oldukça misafirperver olan yöre halkı için misafirlere özel ikramlar hazırlamak vazgeçilmez adetler arasındadır.

Zengin bir iç harçla hazırlanan dolmalık kuru acur yemeği, geleneksel sofraların olmazsa olmazı, özel zamanların da enfes sunumları arasında yer alır. Tazeyken meyve gibi tüketilebilen ve serinletici özelliğiyle bilinen acurun kurutulmuş hali, etli ya da zeytinyağlı dolma olarak hazırlandığından iştah kabartan bir lezzete dönüşür. Antep’in leziz yiyecek çeşitleri arasında sıklıkla rastlanan kurular, doğallığıyla öne çıkan tariflerin en önemli malzemeleri olarak bilinir.

Yöreye gezi ve tatil için gelenlerin bir kez tattıktan sonra bile unutamayacağı enfes sebze kuruları arasında kurutulmuş domates de ayrı bir değere sahiptir. Kurutulmuş domates salatasının yanı sıra mezesiyle de harika bir tat ortaya koyan ürün, yöre mutfağının köklü yemek kültürünü yansıtan enfes örnekler arasında yer alır. Aroması, tadı ve kokusu ile tüm doğallığını sergileyen kuru domateslerin, her çeşit yemeğin içerisine ilave edilmesi mümkündür. Bu sayede yaz sebzelerinin eksilmeyen lezzetini, sofralara taşıyabilirsiniz.

Enfes Lezzetlere Dönüşen Dolmalık Kuruluk Alternatifleri

Antep yemek kültürünün zenginliğine eşlik eden dolmalık kuruluk türleri, günlük öğünlerin aranılan tatları arasındadır. Yörede kutlanan dini bayram ve özel günlerin de leziz tariflerinde yer alan kuru sebze çeşitleri söz, nişan, düğün ve sünnet cemiyetlerinin nefis yiyecekleri olarak öne çıkar.

Etli ya da zeytinyağlı iç harç kullanılarak hazırlanan leziz dolmalar, yörenin kadim mutfak kültürünü yansıtır. Ayrıca fuar, kermes ve eğlence organizasyonlarının sofralarına da dahil olan meşhur dolmalık kuruluklar, konuklar tarafından beğeniyle tüketilir.Kuru Antep patlıcanı ile etli ya da sade olarak hazırlanan tariflere, diğer kuru çeşitlerinin de eklenmesi sayesinde oldukça zengin bir lezzet şöleni sunulur. Günlük sofraların özel tatlarından olan kuru bamya ve kuzu eti, Antep salçası ve ilave malzemeleri ile muhteşem bir ziyafete dönüşür, sofralara lezzet katar.

Dolmalık kuru kabak tek başına sofraları süsleyen enfes lezzetler arasında yer alır. Hem göze hem de damaklara hitap eden lezzetleri zenginleştiren kurutulmuş kabaklar acur, patlıcan ve biber kurularıyla birleşince mükemmel bir ziyafet ortaya koyar. Antep usulü kuru kabak kavurması şeklinde de sofralarda yerini alan sebze tariflerini özellikle denemeniz tavsiye edilir. Yöreye özgü meşhur sıkma tarhana ile hazırlanan çorbalar ise acılı ya da acısız tarifleriyle yemek öncesinde tam bir iştah açıcı olarak sofralarda yerini alır.

Acı Sevenlere Özel Antep Dolmalık Kurular

Acılı yemek kültürünün etkin bir yer tuttuğu yörede özenle hazırlanan tarifler, sofraların olmazsa olmazlarındandır. Yaz mevsiminde özel olarak hazırlanan dolmalık kuru acı biber, diğer aylarda pişirilen enfes yemeklerin tarifinde de kullanılır. Bölgenin mutfak kültüründe öne çıkan acılı ve acısız salçalarının kullanıldığı tarifler, özel olarak yetiştirilip işlenen diğer baharatlar ile zengin bir sunuma dönüşür. Antep yöresel ürünler ile yapılan dolma tarifleri arasında mutlaka olması istenilen kurutulmuş acı biberler, kıpkırmızı görünümleriyle oldukça iştah açıcıdır.

Acıya alışkın olmayanların bile sarımsaklı ya da sade yoğurtla beraber rahatlıkla tüketebileceği acı kuru biberler, dolma tariflerine renkli olduğu kadar enfes lezzetli bir tat katar. Yemek ve meze çeşitlerinin neredeyse bir çoğuna eklenen kurutulmuş acı sivri biber alternatifleri ise aroması, kokusu ve tadı ile tüketenlerden tam puan alır. Antep’in Oğuzeli bölgesinde yoğun miktarda yetişen acı sivri biberler ekim, dikim, toplanma aşamalarında tamamen doğal uygulamalar ile elde edilir.

Ayrıca tazeyken iplere dizilen ürünler, özenle kurutulur. Bu sayede bir yıl boyunca hem lezzetini hem de tazeliğini koruyarak tüketicileri memnun etmeyi başarırlar. Lezzeti ülke çapına yayılarak acı sevenleri fazlasıyla memnun eden kuru sivri acı biber, yörelere göre çeşitlilik gösteren zengin mutfak kültürlerinde yerini alır.

Antep Dolmalık Kuruluklar ile Yapılabilecek Meşhur Tarifler

Yörelere göre değişkenlik gösteren sofra kültürünü zenginleştiren dolmalık kuruluklar ile yapabileceğiniz Antep’e özel tarifleri şu şekilde sıralamak mümkün olur:

  • Antep Usulü Zeytinyağlı Patlıcan ve Biber Dolması
  • Antep Usulü Kuru Kabak Kavurması
  • Kurutulmuş Karışık Sebze Yemeği
  • Etli Kuru Sebze Yemeği
  • Antep Usulü Etli Patlıcan ve Biber Dolması
  • Antep Usulü Kıymalı Karışık Kuru Dolma
  • Antep Usulü Kuru Domates Salatası
  • Kurutulmuş Domates Mezesi
  • Kuru Kabak, Biber, Patlıcan ve Acur Dolması
  • Antep Usulü Etli Ekşili Kuru Acur Dolması

Kuru Antep Patlıcanı ile Sofraları Donatan Yemek Çeşitleri

Dolmalık kuru Antep patlıcanı, eski zamanlardan beri yörede kurutularak saklanan en önemli sebze türlerinden biridir. Kurumuş haliyle doyumsuz bir lezzete ulaşan ürünler, zengin iç harçları eşliğinde ağızlara layık yemeklere dönüşür. Besin değeri oldukça yüksek olan kurutulmuş patlıcanlar, vitamin yönünden de oldukça zengindir. Dolma olarak hazırlanan kuru sebze hoş kokusu ve damaklardan yer eden aromasıyla fark yaratan bir lezzet halini alır.

Dolmalık yapılmak üzere toplanan patlıcanların içi oyulduktan sonra, gıyık ismiyle bilinen kalın ve uzun iğne ile iplere dizilir. Ortalama üç günde kuruyan sebzeler, bir yıl boyunca tüketilmeye hazır forma gelir. Diğer kurutmalık çeşitleri gibi duvarla temas etmeden asılan ve sağlıklı şekilde saklanan patlıcan kuruları, eşsiz dolma tariflerine eşlik etmek üzere sofralara ulaşır.

Acı tüketimini tercih etmeyen tüketicilerin favorisi olmaya aday lezzetlerden biri de dolmalık kuru tatlı biber seçenekleri olarak ön plana çıkar. Yörelere göre zengin çeşitlilik gösteren yemeklerin ana malzemesine eklenen tatlı kuru biberler borani, yoğurtlu biber mezesi, ezme, kavurma, kızartma, fırın yemekleri gibi pek çok tarifin içerisinde tercih edilir.

Antep yöresine ait sebzelerden doğal şartlarda kurutulan ürünlere taze7 ayrıcalıklarından yararlanarak hızlıca sahip olabilirsiniz. Kaliteli, taze ve doğal ürün yelpazesini inceledikten sonra, ihtiyacınıza uygun miktarda ürün adedine ya da gramajına göre seçim yapmanız mümkündür. Maharetli ellerde nefis lezzetlere dönüşen Antep dolmalık kuruluklar için taze7’nin doğal ürünlerini sepetinize ekleyebilir, tercihinize en uygun ürünü anında sipariş verebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.