Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

hurma-cesitleri.jpg (41 KB)Hurma Çeşitleri 

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle

Hurma Çeşitleri Kategorisi Hakkında Bilgiler

Ramazan ayı denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri olsa da doğal şeker kaynağı olarak hurmalar, günlük öğünlerimizde de yer bulmaya başladı. Lezzeti dışında, enerji deposu olmasından dolayı da hurma son dönemde çok fazla tercih edilen bir besin oldu. Doğal şifa kaynağı olan hurmaları; sade olarak tüketmek ile birlikte, yaptığınız tatlılara, keklere de ekleyebilirsiniz.

Hurmayı tatlılarınızda kullanmak için yarım saat kadar sıcak suda bekletmeniz gerekmektedir. Sıcak suda bekleyen hurmalar şişer ve kabukları daha soyulabilir bir hale gelir. Kabuklarını soyduktan sonra, çekirdeklerini çıkarıp ezerek tatlılarınızda rafine şeker yerine kullanabilirsiniz.

Hurma Kaç Kalori

Hurma kaç kalori sorusu ise kilo vermeyi düşünenlerin ilk merak ettiği konu oluyor. 1 tane hurma yaklaşık olarak 42 kaloridir. Eğer kilo vermeyi düşünüyorsanız hurmayı kontrollü bir şekilde tüketmeye dikkat etmelisiniz. Aksi halde yüksek kalorisinden dolayı kilo almanıza sebebiyet verebilir. Öte yandan içeriğindeki doğal şekerden dolayı da çok fazla tüketilmesi şeker hastaları için sakıncalı olabilmektedir. Kontrollü bir şekilde günlük şeker ihtiyacını karşılamak adına hurma tüketebilirsiniz.

Hurma Faydaları Nelerdir?

Hurma sadece lezzetiyle değil içerisinde bulundurduğu vitaminlerle de; vücuda birçok fayfası bulunuyor. Hurma faydaları bakımından oldukça önemli bir besindir. Faydalarını sıraladığımız zaman, en başta su ve lif bakımından zengin olması dikkat çekiyor.

  • Hurma faydaları arasında bağırsak hareketlerini düzenlemesi yer almaktadır. Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kabızlık sorununuz varsa da hurma tüketebilirsiniz.
  • İçeriğindeki B1 ve B12 vitaminlerinden dolayı zindelik sağlamaktadır. Odaklanma problemi yaşıyorsanız günlük yeme düzeninize hurma ekleyebilirsiniz.
  • Cilt sağlığınız için de hurma tüketmenin olumlu etkileri olacaktır. İçerisindeki potasyum yüksek miktarda olmasından dolayı vücudunuzdaki potasyum dengesinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Şeker oranı yüksek olduğu için; kan şekerinde yaşatacağı dengesizlikten dolayı şeker hastalarının kontrollü bir şekilde tüketmesi önemlidir.
  • Kurutulmuş hurma kadar faydalı olan hurma meyvesi, kilo vermek ve kalori açığı yapmak isteyenler için iyi bir alternatif olabilmektedir.
  • Hurma meyvesinin, kurutulmuş hurmaya oranla daha az kalorisi bulunmaktadır. İçeriğindeki besin değerleri bakımından da oldukça faydalıdır. Ara öğünlerinizde tercih edeceğiniz hurma meyvesini sade
  • tüketmek yerine tahin ve cevizle ekleyerek lezzetini artırabilirsiniz.

Hurma Çeşitleri Nelerdir?

Lezzeti ve faydaları olduğu kadar, birçok farklı çeşidinin olmasıyla da, hangi hurma çeşidini tercih edeceğiniz konusunda birçok soru işaretiniz olabilir. Hurma çeşitleri, çok fazla seçeceği bulunmasından dolayı birçok farklı damak zevkine de hitap etmektedir. Kendi damak zevkinize uygun olan bir hurma çeşidini tüketebilirsiniz.

Acve Hurması

Peygamber hurması olarak bilinmektedir. Siyaha yakın koyu bir renge sahip olmakla birlikte küçük bir boyuta sahiptir.

Mebrum Medine Hurması

Diğer hurma türlerine göre, şeker oranı daha düşüktür. Mebrum Medine Hurması olarak da bilinmektedir. Küçük bir boyuta sahip olan bu hurma, açık renkli olmasıyla diğer hurmalardan ayrılmaktadır. Eğer kilo vermek gibi bir hedefiniz varsa Medine hurmasını ara öğünlerinizde tatlı yerine tüketebilirsiniz.

Kudüs Hurması

Ülkemizde Medjood ismiyle de çok fazla bilinmektedir. Bu hurma yumuşak ve parlak bir görünüme sahiptir. Diğer hurmalara göre daha lezzetli olmasından dolayı çok fazla tercih edilmektedir.
Hurma çeşitleri arasından damak zevkinize en uygun olanını bulup, ara öğünlerinde ve günlük hayatınızda yer verebilirsiniz. Kilo vermek gibi bir hedefiniz varsa; kan şekerinizi bu hurma ile düzenleyebilirsiniz.

Cennet Hurması

Kilo vermek için aynı zamanda kurutulmuş hurmadan ziyade, cennet hurması tüketerek daha az kalori alımını sağlayabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi bu aşamada da yiyeceğiniz hurmanın porsiyonu büyük önem taşımaktadır. Cennet hurması tüketirken üzerine tahin ve ceviz dökerek daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.