Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

leblebi-cesitleri.jpg (39 KB)Leblebi Çeşitleri

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle

Leblebi Kategorisi Hakkında Bilgiler

Garbanzo fasulyesi olarak da bilinen nohut, baklagil ailesinin bir parçasıdır. Nohut, son zamanlarda daha popüler hale gelirken, Ortadoğu ülkelerinde binlerce yıldır yetiştirilmektedir ve çeşitli yöresel yemeklerde kullanılmaktadır. Fındıklı tadı ve taneli dokusu, diğer birçok besin ile iyi bir uyum sağlar. Humus bunlara bir örnektir.

Zengin bir vitamin, mineral ve lif kaynağı olan leblebi, sindirimi iyileştirmek, kilo yönetimine yardımcı olmak ve çeşitli hastalık riskini azaltmak gibi çeşitli sağlık yararları sağlayabilir. Ek olarak, leblebi yüksek protein içerir ve vejetaryen, vegan diyetlerinde et yerine mükemmel bir alternatiftir.

Leblebi Faydaları

Leblebi faydaları çok sayıdadır. Hem besleyici hem kalorisi düşük olan leblebi, diyetlerin ve sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir parçasıdır. Yaklaşık 30 gram leblebi günlük birçok vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılar.

  • Leblebi tokluk hissi oluşturur: Nohutun içerisinde yüksek oranda barındırdığı lif ve proteinler tokluk hissi oluşturmasında destek sağlar
  • İçerisinde ki protein, kalsiyum değeri bakımından hormonları kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
  • Kas gelişimine yardımcı olur: içerisindeki protein miktarı sayesinde kas gelişimini destekler.
  • Karbonhidrat için de iyi bir kuruyemiş çeşidi olan leblebi; sporcuların alması gereken besin değerlerini içerir.
  • Demir bakımından güçlü olan leblebi bağışıklık sisteminin güçlenmesine de destek sağlar.
  • Leblebinin içerisinde bulunan aminoasitler vücudun sinir hücrelerini korur.
  • İçerisindeki demir sayesinde tokluk hissi oluştururken stresin önüne geçmeye de destek olur.

Leblebi faydalarını görmek için haftada 3-4 gün leblebiyi beslenme programına ekleyebilirsiniz. Ara öğünlerde tercih edebileceğiniz leblebiyi tüketmenin en büyük avantajı; düşük kalori ve yüksek besin değerlerine sahip olmasıdır.

Leblebi Besin Değeri

Leblebi kalori bakımından diğer kuruyemişlere oranla daha düşük bir kalori miktarına sahiptir. 100 gram leblebi yaklaşık olarak 220 kaloridir. İçerisinde yüksek oranda protein, doymuş yağ, karbonhidrat, değerli vitamin ve mineraller barındırır. Bu da onu birçok kuruyemiş çeşidi gibi, sağlıklı faydaları ön plana çıkmasını sağlar.

Dağlı Leblebi 

Dağlı leblebi, Mardin’e özel bir kavrulma şekli ile hazırlanır. Leblebinin yoğun kokusunu hissedeceğiniz bu leblebi çeşidi;. nohutların dağlanarak kavrulması ile elde edilir ve leblebinin tüm faydalarından yararlanmanıza olanak tanır.

Beyaz Leblebi 

Leblebi çeşitleri arasında en çok tercih edilen, diğer leblelebilere göre daha sert olan ve tüketimi ülkemizde çok yaygın olan beyaz leblebi; az yağlı bir leblebi çeşididir. Günlük olarak tüketimi bir avuç olması yeterlidir.

Baharatlı Çıtır Leblebi 

Baharat severler için, leblebinin farklı bir çeşidi olan baharatlı çıtır leblebi, baharat severler için kavruldu. Taze baharat kokusunu ve aromasını hissedeceğiniz bu leblebi; nohutun en iyi şekilde işlenmesi ile elde edilir ve paketlenir.

Tuzlu Sarı Leblebi 

Tuzlu leblebi en çok tercih edilen kuruyemiş çeşitlerinden bir tanesidir. Tuzlu sarı leblebi uzun süre muhafaza edilmeye uygun şekilde paketlenir ve tazeliğini koruyan bir kuruyemiştir.

Acılı Leblebi 

Doğadan aldığımız ilham ile nohutun en lezzetli formlarından birisi olan leblebiyi, acılı baharatlı soslar ile harmanladık. Bu leblebi, özellikle tokluk hissi vermesi ve lezzetli bir ara öğün olması açısından diğer leblebilerden ayrılıyor.

Kavrulmuş Kırık Leblebi 

Kavrulmuş kırık leblebi, taze ve doğal leblebilerin parçalara ayrılması ile elde edilen, sertliği ile beyaz leblebiyi andıran bir leblebi çeşididir.

Leblebi Şekeri 

Leblebi şekeri tatlı kuruyemiş çeşitleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde üretimi ve tüketimi çok yaygın olan leblebi şekeri, lezzetli bir atıştırmalıktır. Leblebi şekerinin en taze halini sizlere sunuyoruz.

.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.