Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

kahve-cesitleri.png (22 KB)

Kahve Çeşitleri

Birbirinden özel Türk kahvesi, Menengiç kahvesi, Osmanlı ve Dibek kahvesi çeşitlerini kahve kategorisinde inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle

Kahve Çeşitleri Kategorisi Hakkında Bilgiler

Kahve, Kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilir. Şu an birçoğumuzun müptelası olduğu kahvenin kökeni 14. Yüzyıla dayanmakta olup, Etiyopya’da ortaya çıkmış. Kahve önce Arap Yarımadasında, daha sonra ise tüccarlar sayesinde Avrupa’ya yayılıyor. Şu an baktığımızda ise kahve bir kültür olarak tüm dünyada sevilerek tüketilen bir içecek haline almakta. Kimimiz sütlü, kimimiz sade, kimimiz farklı şuruplarla aromalandırılmış olarak tüketiyoruz. Hangimizin sabahları ilk aradığı şey bir bardak kahve değil ki?

Kahvenin bir kültür olduğu sadece tarihi, çeşitleri ve yapım usulleri ile de bitmiyor; kullandığınız bardak da en az kahvenin çeşidine uygun hazırlanması kadar önemli. Eğer bunu ilk kez duyduysanız şimdi okuyacaklarımız ilginizi çekebilir.

Kahve Çeşidine Göre Doğru Bardak Kullanımı

Geleneksel Türk kültürümüzde yeri çok büyük olan Türk kahvesi, küçük fincan ile tercih edilmelidir. Kahvenin ağzına kadar doldurulması ise sıcak kalmasını sağlar. Filtre kahve ise mug bardaklarda veya büyük bardaklarda içilmelidir. Daha yumuşak içim tercih edenlerin bir numarası Latte ise, büyük cam bardaklarda içilmesi daha uygundur. Cappucino’nun tadı ise armut bardaklarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu sayede fincanın taban çapı köpüklü sütten önce dökülen Espresso’yu, kabın eğimine akmasını sağlar. Espresso demişken onu da atlamak olmaz; koni şeklinde bir cam bardak kullanılır, böylece kahve eğimli kenarından akar ve kabarcık oluşturmaması sağlanır. Diğer kahve çeşitlerinde olduğu gibi bardağın ağzına kadar doldurulması kahvenin sıcak kalması için önemli. Aslında çok küçük detaylar gibi gözükse de; kahvesini has tadıyla içmek isteyen gerçek kahve tutkunları, bir de kahvenizi böyle deneyin, farkı anlayacaksınız!

Kahvenin Faydaları

Kahvenin birçok ayrıntısı olduğu kadar faydaları da saymakla bitmiyor. Herkesin bildiği gibi, içerdiği kafein sayesinde kahvenin canlandırıcı bir etkisi bulunuyor. Kahvenin faydaları arasında; uyku problemine iyi gelmesi yer alıyor. Bu nedenle sabahları uyku problemi çekiyorsanız bir bardak kahve ile güne başlamak sizin için doğru tercih olabilir.

Kahvenin diğer faydaları arasında; kilo vermeye yardımcı olması yer alıyor. Eğer kilo verme dönemindeyseniz; spor öncesi aç karnına tükettiğiniz kahve enerji arttırıcı özelliğe sahip olduğu için, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Kas koordinasyonunu ve gücü artırarak spordan maksimum verim almanızı sağlar. Spor yapmıyorsanız da kahve tüketerek yarattığı tokluk hissi yaratması ve metabolizma hızını arttırarak yağ yakımını hızlandırması özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ancak diğer her şey gibi kahvenin de fazlası da zararlı. Bu nedenle günde 2 bardak kahve içilmemesi öneriliyor.

Filtre Kahve

Pratik hazırlanışıyla en çok tercih edilen kahve çeşitlerinden biri olan Filtre kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla demlenmesi ile elde edilir. Demlenen kahvenin kağıt veya metal filtreden süzülmesinden dolayı filtre kahve ismini almıştır. Filtre kahvenin tarihi ise kahvenin tarihine göre daha yeni sayılabilir. 1908 yılında ortaya çıktığını Almanya’da Melitta Bentz tarafından ortaya çıkmıştır. Bentz’in evindeki ekipmanları kullanarak kahveyi demlediği metod ve telvesinden ayırma şekliyle filtre kahveyle tanışmamızı sağlamış. Birçoğumuzun üzerine çok düşünmesek de şu an hayretler içinde kullandığımız teknolojik bir icatlar gibi, birçok kahve de ortaya çıkış şekliyle küresel bir icat.

Filtre kahve hazırlanırken kullanılan metal veya kayıt filtreye göre de lezzet farkı ortaya çıkıyor. Kağıt filtre tek seferlik kullanımı olan ve sürekli temini gereken bir filtre çeşidi iken, metal filtre sürekli kullanıma uygun ve kolay bir şekilde suyla temizlenebiliyor. Uzun ömürlü olmasının yanı sıra, metal etkisinden dolayı kahvenin daha yoğun aromalı olmasını sağlar. Eğer kağıt filtre kullanıyorsanız çevreye minimum zarar vermek ve daha düşük maliyet sağlamak adına bez filtre de tercih edebilirsiniz. Ancak bez filtre kullanımında da temizlik oldukça önemlidir. Eğer filtre iyi bir şekilde temizlenmezse, daha sonra hazırlayacağınız kahvelerinde kötü bir etkiye sebep olabilir. İyi bir araştırma yaparak, kendiniz için en uygun filtre çeşidini bulabilirsiniz.

Filtre Kahve Faydaları

Bir kahve türü olan filtre kahvenin de kahveyle yararları doğru orantılı. Metabolizma hızlandırıcı etkisi sayesinde yağ yakımını sağlar. Kilo verme dönemindeyseniz filtre kahve, pratik hazırlanışı ve suyla çözünebilir kahvelere göre sağlıklı olmasıyla sizin bir doğru bir tercih olacaktır. Filtre kahve faydaları arasında kilo verme konusunda metobolizmanıza destek sağlaması yer alıyor. Eğer kilo vermenizi spor ile desteklemeyi de planlıyorsanız sabah aç karnına tüketeceğiniz sade filtre kahve, spor öncesi gereken enerjiyi verir. Bu sayede spor yaparken daha hızlı yağ yakabilirsiniz. Üstelik bu metodu sadece HIT gibi kalp ritminizi kısa sürede hızlandıran sporların yanı sıra, yürüyüş gibi daha düşük tempolu cardio şekillerinde de uygulayabilirsiniz.

Filtre kahvenin diğer bir faydası ise; içeriğindeki kafein sayesinde sabahları bir bardak filtre kahve tercih etmenin canlandırıcı etkisi bulunuyor. Filtre kahve uykunuzu açar ve zihninizin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle birçoğumuzun gözü açar açmaz “Bir kahve!” istemesi kadar normal bir şey yok. Siz de bu sabah kahvenizi içmeyi unutmadınız değil mi?

Filtre kahvenin sağlığımıza olan faydaları bunlarla da bitmiyor. Karaciğer yağlanmasını önleyici, kalp sağlığını koruyucu, Alzheimer ve Parkinson riskini azaltıcı etkileriyle de filtre kahve kararında tüketildiği sürece sağlığımıza olumlu etkileriyle de önemli bir yere sahip.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve nasıl yapılır sorusu iki şekilde cevaplanabilir. Filtre kahve makinesiz, makineli hazırlanabildiği gibi sütlü, aromalı veya sade olarak da tüketilebilir. Ekonomik olması nedeniyle filtre kahve çoğunlukla makinesiz yani French Press ile hazırlanabiliyor. Filtre kahve yaparken birçoğumuzun atladığı önemli detaylardan biri kaynatılan suyun sıcaklığı. Eğer kaynar suda kahveyi demlemeye çalışırsanız, kahvenin yüksek sıcaklıktan dolayı yanar. Bu nedenle su kaynadıktan sonra 2 dakika kadar beklemeniz veya 90 derecede suyu kaynatmanız gerekiyor. Frech Press’in tabanının sıcak olması da önemli. Önce kaynayan sudan biraz French Press tabanına koyun, tabanı bu şekilde ısıttıktan sonra az miktarda döktüğünüz suyu boşaltın. Tek kişi için 1,5 tatlı kaşığı kadar koyduğunuz öğütülmüş filtre kahve sıcak suyu yavaş yavaş tahta bir kaşıkla karıştırarak dökün ve 3-4 dakika demlenmeye bırakın. Eğer uzun süre demlerseniz kahvenizin tadı acı olur ve gerçek bir kahve keyfi yaşamanızı engeller, bunu sakın unutmayın.

Filtre kahve nasıl yapılır sorusunun diğer bir cevabı: makineli filtre kahve yapmak. Makineli filtre kahve ise biraz daha kolay. Ama bunda da en başta belirttiğimiz gibi kullandığınız filtrenin cinsi önemli bir yer tutuyor. Makinenin su haznesini doldurmakla hazırlamaya başlayabilirsiniz. Kullandığınız filtreyi makineye yerleştirdikten sonra öğütülmüş kahvenizi filtreye koymakla devam edebilirsiniz. Makineyi çalıştırın demlenmesini bekleyin ve işte kahveniz hazır, afiyet olsun!

En İyi Filtre Kahve

En iyi filtre kahve için hazırlama şekliniz ve kullandığınız filtre oldukça önemli. Kahvenin aromasını yoğun seviyorsanız metal filtre kullanmak için doğru bir tercih.

Kahve Markaları

Tarihsel geçmişi çok döneme dayanan kahvenin birçok farklı marka seçeceği bulunuyor. Damak zevkinize uygun kahve çekirdeği ve doğru bir yöntemle hazırlanmış bir kahve olduğu sürece hangi marka olduğu küçük bir ayrıntıdan ibaret. Bu nedenle denemekten ve keşfetmekten korkmayın!

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Geleneğimizin önemli bir parçası olan Türk kahvesi hazırlanışı kadar önemli bir şey varsa da pişirildiği cezve. Bakır cezvede hazırlanan Türk kahvesinin aroması daha yoğun olur. Peki, Türk kahvesi nasıl yapılır?

Öncelikle cezveye kişi sayısı kadar fincan su ilave edin. Herbir kişi sayısı için 2 çay kaşığı Türk kahvesi koyarak ideal kahve tadına ulaşabilirsiniz. Kahve ve suyu iyice karıştırın ve kısık ateşte kaynamaya bırakın. Kahveniz kaynayınca üzerindeki köpüğü fincanların tabanına bölüştürün ve bir taşım daha kaynattıktan sonra kahveniz hazır. Türk kahvesi yapımı oldukça basit, sadece köpüğünü kaçırmayın yeter. Türk kahvenizin yanında olmaz olmaz su,lokum veya çikolata ile tüketerek daha keyifli ve geleceğe uygun tüketebilirsiniz. Fakat sadece hazmı dolaştırmak adına tüketiyorsanız su ile beraber sade bir şekilde tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Türk Kahvesi Faydaları

Türk kahvesi faydaları arasında; kanser riskini düşürmesi yer alıyor. Bir fincan türk kahvesin her gün düzenli olarak tükettiğinizde vücudunuza sağlayacağı yararları duyunca çok şaşıracaksınız. Her gün düzenli olarak içtiğiniz türk kahvesi kalın bağırsak ve kolon kanserini %25, bağırsak kanseri riskini ise %45 oranda azaltmayı sağlar.
Yemekten sonra içilen türk kahvesi sindirime yardımcı olur. Bu nedenle kahvaltı sonrası bir fincan türk kahvesi ile bağırsak veya mide problemlerinizi önleyebilirsiniz.

Vücuda verdiği enerji ve metabolizma hızlandırıcı özelliği de diğer kahve çeşitlerinde yağ yakımını hızlandırır. Üstelik verdiği tokluk hissinden dolayı, kilo verirken iştah kontrolü sağlamanıza yardımcı olur.

Türk kahvesi faydalarının en çok tercih edilme sebebi ağrı kesici etkisi. Ağrı kesici etkisinden dolayı da ağrı şikayetiniz varsa ilaç içmeden önce türk kahvesi içmeyi deneyebilirsiniz. Ağrınızı %40 oranında hafifletici etkisi olacaktır. Küçük bir fincan gibi gözükse de türk kahvesi sandığımızdan çok daha faydalı.

Türk kahvesinin faydalarından yararlanmak için doğru tüketim önemli. Gün içerisinde çok fazla tüketimi yarardan çok zarar vereceği için bir fincandan fazla tüketilmemesi öneriliyor.

Türk Kahvesi Zayıflatır mı?

Türk kahvesinin faydalarından bahsederken belirttiğimiz gibi, türk kahvesi içerdiği kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede yağ yakımına yardımcı olur. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur bu nedenle vücudunuzda ödem olduğunu düşünüyorsanız bir fincan türk kahvesiyle beraber bol su tüketebilirsiniz.

Türk kahvesi yarattığı tokluk hissi de kilo verirken ortaya çıkan açlık krizlerinizi atlatmanızı sağlar. Bu nedenle günlük ara öğün olarak türk kahvesini tercih edebilirsiniz. Dilerseniz yanına az miktarda kuruyemiş veya kuru meyve de ekleyebilirsiniz. Bu sayede tokluk hissinizi artırır ve gün içinde iştah kontrolünü sağlayabilirsiniz. Kilo verme döneminde her gün bir fincan türk kahvesi hem sağlığınız hem de kilo vermenizde fayda olacaktır.

Kahve Çeşitleri

Farklı kültürlere ve türlere ait olan kahve çeşitleri çok sayıdadır. Türk kahvesininde filtre kahvenin de birçok alt çeşidi bulunmaktadır.

Dibek Kahvesi

Türk kahvesinin bir çeşidi olan Dibek Kahvesinin yolcuğu, Osmanlı Devleti’nden başlamış. Öğütülen türk kahvesi, çeşitli bitkilerle dövülerek karıştırılmasıyla elde ediliyor.

Filtre Kahve

Kahve çekirdeklerinin kullanılacak ekipmana uygun bir şekilde öğütülerek sıcak suyla demlenmesi ile hazırlanıyor. Filtre kahve süt ekleyerek tadını yumuşatabilir veya şurup ekleyerek de aromalandırabilirsiniz.

Menengiç Kahvesi

Menengiç ağacından üretilerek ortaya çıkan kahve çeşidine Menengiç Kahvesi denilmektedir. Ağaçtaki tomurcuklar toplanarak tüketime hazır hale getirilir. Türkiye’nin bazı bölgelerinde ekimi yapılmadan doğal yetişir.

Türk Kahvesi

Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin çok ince bir şekilde çekilmesi ile elde edilir. Kaynar suyla demleyerek hazırlanır.

Aromalı Türk Kahvesi

Şeker kullanmayanlar için aromalı türk kahvesi güzel bir alternatif olabilir. Bu sayede türk kahvesinin faydalarından yararlanabilir ve size sert gelen tadını hafifletebilirsiniz. Hazır alabileceğiniz gibi; portakal, gül suyu gibi tatlar ekleyerek türk kahvenizi kendiniz de aromalandırabilirsiniz.

Kahve Çekirdeği

Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa başta olmak üzere birçok çeşide sahip olan kahve çekirdekleri, geçmişten günümüze kadar gelen kahvenin kaynağını oluşturur. Çeşidine göre aroması ve notaları da değişir.

Sütlü Kahve

Kahveyi sade has tadıyla tercih edebileceğiniz gibi sütle beraber de tercih edebilirsiniz. Süt sayesinde kahvenizin tadı biraz daha yumuşak olacaktır. Eğer sert kahvelerden hoşlanmıyorsan kahvenizi sütle yumuşatmak sizin için ideal tercih olabilir. Üstelik seçeceğiniz farklı bitkisel sütlerle de aromasında da farklılık sağlayabilirsiniz. Eğer vegan besleniyorsanız soya sütü ile hazırlanmış kahveyi deneyebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.