Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

kimyon-cesitleri.jpg (41 KB)Kimyon 

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle
Toplam 5 ürün bulunmaktadır.

Kimyon Nedir?

Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biri olan kimyon, özellikle et yemeklerinde ve köftelerde sıklıkla tercih edilir. Eski zamanlardan bu yana kullanılan baharat yemeklere kendine has aromasını katar. Bunun yanı sıra insan sağlığına sağladığı faydalar açısından da tercih edilir. Yüksek besin değerine sahip olan kimyon; % 46,07 karbonhidrat, % 18,56 protein, % 23,21 yağdan meydana gelir. Aynı zamanda içerisinde lif, potasyum, demir, kalsiyum, A ve C vitaminleri bulunur. Bundan dolayı sadece yemeklerde değil, çay formunda da tüketilebilir.

Kimyon Çeşitleri

Kimyon hem toz hem de tohum formunda satılır. Toplandıktan sonra çekilerek toz haline getirilen baharat yemeklerde, soslarda ve harçlarda kullanılır. Bunun yanı sıra tohum halinde de satılır. Tohum kimyonları, dilerseniz kendi isteğinize göre öğüterek kullanabilir ya da demleyerek çay olarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda tohum halinde yemeklere ekleyerek, daha yoğun bir aroma yakalamak da mümkündür. Bunun yanı sıra yemeği eklemeden önce yemeğin yağında tohum baharatı kavurmak, yağın daha lezzetli bir tada sahip olmasını sağlar. Sadece pişerken değil, aynı zamanda yemeklerin ya da salataların üzerine çiğ olarak serpilen kimyon tohumları, sindirime yardımcı olması açısından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Kimyonun Faydaları

  • Kimyonun yemeklere kattığı aromatik tadın yanı sıra birçok faydası da mevcuttur. Bundan dolayı sadece yemeklerde değil çay olarak ya da tane olarak tüketilir. Kimyonun faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:
  • Sindirim sistemini düzenlenmesinde sizlere yardımcı olur.
  • İçerisinde kalsiyum bulunduğundan dolayı kas ve kemik gelişimi destekleyen bir baharattır.
  • Yüksek kolesterolü düşürmede ve dengeleme yardımcı bir role sahiptir.
  • Besin değeri vitaminler açısından zengin olan baharat, bağışıklığın kuvvetlenmesini destekler.
  • Astın ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında tedaviyi destekleyici etkiye sahiptir.
  • Besin zehirlenmesi başta olmak üzere gıda kaynaklı sorunların önlenmesine yardımcı olur.
  • Yemeklerle birlikte tüketildiğinde diyabet tedavisi için destekleyici bir role sahiptir.
  • Karın ağrısının giderilmesinde yardımcı olur.

Bu faydalara sahip olan kimyonu toz halinde yemeklerde ya da soslarda kullanabilirsiniz. Ayrıca öğütülmemiş şekilde alarak, çay yapabilir ya da ağız yoluyla direkt tüketebilirsiniz.

Kimyon Nasıl Kullanılır?

Kimyon hem tohum olarak hem de toz halinde kullanılır. Çekilmiş toz kimyon özellikle çorba, et, balık ve tavuklu yemeklerde tercih edilir. Börek, köfte ve damak tadına göre bazı sebze yemeklerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olduğundan bazı salatalarda da tercih edilir. Yemeklerde daha yoğun bir kimyon aroması yakalamak için ise tohumun yağda kavrularak yemeklere eklenmesi tavsiye edilir. Tohum formunda alınan baharat, demleyerek çay olarak da tüketilebilir. Şişkinliğin giderilmesinde, sinirlerin yatıştırılmasında ve yağın yakılmasında yardımcı olan kimyon çayı, sıklıkla tüketilir. Kimyon çayı, bir çay kaşığı tohumun beş dakika sıcak suda haşlanması ile kolayca elde edilebilir. Aynı zamanda tohum formundaki baharatları kendini çekerek ya da presleme yöntemi ile yağa çevirerek de kullanabilirsiniz. Açık yaralar, eklem ve mide ağrıları için destekleyici olarak tercih edilebilen kimyon yağı, çok sayıda faydaya sahiptir.

Kimyon Nasıl Muhafaza Edilir?

Her baharat gibi kimyonun da en önemli özelliği kokusudur. Baharatın kokusunu ve aromasını kaybetmemesi için taze bir şekilde tüketilmesi önem taşır. taze7 ürünlerin tazeliğini koruması amacıyla sizin için özel paketleme yapar. Hiçbir şekilde hava almayan paketler, baharatların kokusunu kaybetmemesini ve taze kalmasını sağlar. Aynı zamanda markanın çalışanları ile iletişime geçerek özel paketleme seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Paketi açılan baharatı tazeliğini koruması için aşırı sıcak ve nemli yerlerde saklamamak gereklidir. Paketinde saklanabileceği gibi cam kavanoza koyarak da muhafaza edilebilir. Fakat zamanda kullanılan kavanozun kuru olmasına da özen gösterilmelidir. Pakete ya da kavanoza konulan baharatın serin yerlerde ya da direkt buzdolabında saklanması tavsiye edilir. Bu şekilde paketi açılan toz ya da tohum kimyonu uzun süre bozulmadan rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kimyon Fiyat Seçenekleri

Kimyon fiyat seçenekleri, alınan çeşide ve gramaja göre değişiklik gösterir. Baharat toz ve tohum formunda satılır. Kullanım amacınıza uygun olacak şekilde; eğer yemeklerde hafif bir aroma tercih ediyorsanız toz ya da faydası için tüketme amacındaysanız tohum olanlar önerilir. Aynı zamanda tohum olarak alıp, kendi dilediğiniz büyüklüklerde öğüterek de kullanma imkanınız mevcuttur. Paketlenerek satılan toz kimyon 250 gr, 500 gr ve 1000 gr seçenekleri ile satışa sunulur. Tane kimyon 250 gr ve 500 gramlık seçeneklere sahiptir. Çabuk bozulmaması adına bu seçeneklerde kullanım sıklığına uygun olanı seçmeniz tavsiye edilir. Eğer düzenli olarak tüketiyorsanız 1000 gramlık paketlerden almanız önerilir. taze7, müşteri memnuniyetini ön planda tutan çalışma politikası ile taze mahsul ürünleri sizlere sunar. Kimyon başta olmak üzere tüm baharatlarında katkı maddesi bulunmaması ve doğal olması da avantajlı özelliklerinden biridir. Hem yemeklerinize lezzet katmak hem de kimyonun sayısız faydalarından yararlanmak için taze7 üzerinden kimyon çeşitlerini inceleyerek, sipariş verebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.