Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Fitre Kahve Çeşitleri & Fiyatları

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle
Toplam 1 ürün bulunmaktadır.

Filtre Kahve Kategorisi Hakkında Bilgiler

Filtre Kahve ismi, kahvenin demlenme şeklinden dolayı bu ismi almıştır. Filtre kahve nedir sorusunun en basit cevabı: demleme yöntemidir diyebiliriz. En çok tercih edilen kahve çeşitlerinden biri olan filtre kahve, hazırlanışının pratik olması da tercih edilmesini artırıyor. Öğütülen kahve çekirdeklerinin sıcak sudan geçerek filtreden süzülmesiyle hazırlanır. Tercih edilen kahve çekirdeğine göre tat farklılığı da meydana geliyor. Bu nedenle damak zevkinize uygun bir kahve çekirdeği tercih etmek oldukça önemli.

Filtre Kahve Çeşitleri

Yüzlerce farklı kahve çekirdeği olsa da kahvenin başlıca dört çeşidi var: Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa. En çok tercih edilen kahve çekirdeği Arabica’nın asiditesi düşük, daha çok aromatik ve hafif bir kahvedir. Robusta çekirdekleri ise koyu, asiditesi yüksek, daha sert bir aromaya sahiptir. Eğer yoğun ve sert kahve seviyorsanız Robusta kahve, kahve çeşitleri arasında en ideal olanıdır. Liberica ve Robusta çekirdekleri birbirine benzerdir. Excelsa ise Liberica’nın bir alt türü olsa da tadının daha aromatik olmasından dolayı ayrı ifade ediliyor.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre Kahve nasıl yapılır sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır; makineli, French Press, American Press, v60, Syphon, Chemex veya Aeropress gibi farklı yöntemlerle kahvenizi demleyebilirsiniz. Siz, size uygun filtre kahve yapımı tekniğini kullanabilirsiniz.
Evde kullanım kolaylığı ve düşük maliyetli olmasından dolayı French Press kullanılarak filtre kahvesi hazırlanışı oldukça yaygın. Makineli filtre kahve ise biraz daha yüksek maliyetli olsa da kullanım kolaylığı bakımından günümüzde tercih edilmeye başlanmıştır. Peki filtre kahve nasıl mı yapılır?

Filtre Kahve Yapımı

Filtre Kahve yapımını makine veya french press ile sağlayabilirsiniz.

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Eğer french press kullanarak Filtre Kahve yapacaksanız bunun için 10 dakikanızı yeterli! İlk olarak suyu kaynatmakla kahve hazırlamaya başlayabilirsiniz ancak filtre kahve hazırlarken en önemli detay, suyun sıcaklığı. Su çok sıcakken kahvenizi demlemeye çalışırsanız kahvenizi yakabilirsiniz. Kaliteli bir kahve içme deneyimi yaşamak için suyun sıcaklığının 90 derece olması gerekiyor. Bu sebeple suyu kaynattıktan sonra 2 dakika beklemelisiniz. Su ile kahveyi buluşturmadan evvel French Press tabanını kaynattığınız su ile ısıtın ve suyu dökün. Bir kupa kahve için 1,5 kaşığı öğütülmüş filtre kahveyi French Press’e koyduktan sonra sıcak suyu kaşıkla yavaş yavaş karıştırarak ilave edin. Şimdi tek yapmanız gereken 3-4 dakika demlenmesini bekleyip suyu süzmek. Damak zevkinize göre üzerine süt de ekleyerek de sütlü filtre kahvenizi içebilirsiniz.

Makine ile Filtre Kahve Yapımı

Makineli Filtre Kahve yapımı; biraz daha kolay gibi gözükse de tercih ettiğiniz filtre önemli bir detayı oluşturuyor. Vereceğimiz filtre kahve tarifinde; kağıt ve metal olarak birbirinden ayrılan bu filtrelerin önemi yer alıyor, bu filtreler pratikliğini ve tat yoğunluğunu etkiliyor. Kağıt filtre tek kullanımlık olduğu için her seferinde yeni kullanmanız gerekiyor. Kağıt yerine bez filtre de tercih edebilirsiniz. Ancak burada da önemli olan bez filtrenin temizlenme şekli. Eğer bez filtrenin temizliği iyi bir şekilde yapılmazsa bu bir sonraki hazırlayacağınız filtre kahvelerin tadını da olumsuz etkileyebileceği gibi, hijyenik olarak da sağlığınızı etkileyebilir.

Metal filtreler ise aromanın daha yoğun hissedilmesini sağlar. Eğer yoğun kahve aroması seviyorsanız metal filtre size uygun bir demleme şekli olabilir. Makinenin su gözüne ılık su koymakla başlayabilirsiniz. İkinci adım olarak, kullandığınız filtreyi makineye yerleştirdikten sonra filtrenizi French Press’te olduğu gibi, sıcak su ile ısıtmalısınız. Daha sonra öğütülmüş kahvenizi filtreye koyun. Makineyi çalıştırdıktan sonra kahveniz hazır!

Filtre Kahve Faydaları

Filtre kahvenin sağlığımıza faydaları ise saymakla bitmiyor. Filtre kahve faydaları arasında; metabolizma hızlandırıcı etkilisi yer alıyor. Metabolizma hızlandırıcı etkilisi yağ yakımını kolaylaştıran filtre kahve, kilo vermek isteyenlerin diyet listesinde başı çekiyor.
İçerdiği kafein sayesinde vücudunuza zindelik de veriyor. Üstelik beyne uyarıcı etkisi olduğu için de zihnin hızlı çalışmasını ve daha kolay odaklanmasını sağlıyor. Güne erken başlayanlardanız, uykunuzu açmak için Filtre Kahve tercih etmek sizin için doğru bir seçim olacaktır.
Filtre Kahve faydaları arasında; alzheimer ve parkinson riskini azaltıcı etkisi de yer alıyor.
Yapılan araştırmaya göre düzenli ve kararında tüketilen filtre kahve karaciğer yağlanmasını engelliyor.
Meyve ve sebzeden daha çok antioksidan bulunduruyor.

En iyi filtre kahveye seçtiğiniz demleme yöntemi adımlarını doğru bir şekilde ve uygun öğütülen kahveyle ulaşabilirsiniz. Doğru miktarda filtre kahve tüketerek, filtre kahvenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Robusta Filtre Kahve Çekirdeği

Robusta filtre kahve çekirdeği, daha çok Vietnam, Endonezya, Hindistan ve Afrika’nın doğu ülkelerinde yetiştirilir. Doğa koşulları ve sert iklim koşullarına dayanıklı olmasından dolayı diğer kahve çekirdeklerine daha kolay üretiliyor.
Sahip olduğu aroma ise diğer kahve çekirdeklerine oranla daha azdır. Ancak buna rağmen daha sert ve kafein oranı yüksektir. Bu sebeple sert kahveleri seviyorsanız Robusta kahve çekirdeğinin öğütülmesi ile hazırlanmış filtre kahve sizin için uygun bir tercih olabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.