Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

kekik-cesitleri.jpg (79 KB)Kekik

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle
Toplam 6 ürün bulunmaktadır.

Kekik

Ballıbabagiller familyasına ait bir bitki olan kekik, latince de "thymus" olarak bilinir. Bir Akdeniz bitkisi olan kekik Türkiye’nin birçok yerinde yetiştirilebilir. Dünya mutfağında da en çok kullanılan baharatlar arasında yer alır. Kekiğin yaklaşık 350 farklı çeşidi bulunur. Antik Yunan’dan bugüne kadar kullanılmaya devam edilen kekik, ilk başlarda tütsü ve koku yapımında değerlendirilmiştir. Hem Türk hem de dünya mutfağında kekik birçok içecekte, et ve sebze yemeklerinde, salatalarda ve soslarda kullanılır.

Kekik Çeşitleri Nelerdir?

Dünya genelinde 300’ü aşkın çeşidi bulunan kekiğin Türkiye’de 40 farklı türü yetiştirilir. Dünya’nın farklı noktalara ihracatı yapılan kekik, kimyondan sonra en çok ihraç ettiğimiz tıbbi aromatik bitki olarak bilinir. Ayrıca dünya çapındaki kekik ihracatında % 70’lik pay Türkiye’ye aittir. Özellikle gıda sektöründe aktif olarak kullanılan kekik çeşitlerinin bazıları aroması ve faydaları nedeniyle öne çıkar. Ek olarak kozmetik, ilaç ve sağlık gibi farklı sektörlerde kullanılan bazı kekik çeşitleri de meşhurdur. En çok bilinen kekik çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İstanbul Kekiği: "Kara kekik" olarak da bilinen bu tür, kurutulmuş baharat olarak ve çay yapımında kullanılır. Ek olarak bitkileri zararlı böceklerden korumada da etkilidir.
 • İzmir Kekiği: Aynı zamanda "bilye kekik" olarak da tanınır. Avrupa’da ise "Turkish Oregano" diye tabir edilir. Dış ülkelere en çok ihracatını yaptığımız kekik türüdür. Ana kullanım alanı baharat olsa da aynı zamanda ilaç ve eczacılık sektöründe de değerlendirilir.
 • Toka Kekiği: Ülkemizden Amerika, Hindistan, Avrupa, Japonya ve Kanada’ya ihracatı yapılan toka kekiği dünya üzerinde tek bir noktada yetiştirilir. Bu nokta, Türkiye Isparta’da bulunan Sütçüler ilçesidir. Kozmetik, parfüm ve ilaç sektörlerinde kullanılan toka kekiği halk arasında "yayla kekiği veya "Sütçüler kekiği" olarak da bilinir.
 • Dağ Kekiği Zahter: Genellikle dağlarda ve kayalık alanlarda organik bir şekilde kendi kendine yetişen ve "Suriye kekiği" ya da Kilis kekiği zahter olarak da bilinen bu tür, kuru baharat olarak veya demleme çay şeklinde tüketilir. Normal kekikten daha acı bir tadı vardır.
 • Beyaz Kekik: Beyaz kekik, kurak bölgelerde yetiştirilebilen ve halk arasında "Alanya kekiği" olarak da bilinir. Genellikle yağı kullanılır.

Kekik Faydaları Nelerdir?

Taze bitki, baharat veya çay halleriyle gıda sektöründe kullanılan kekiğin çeşitli faydaları bulunur. Baskın lezzeti ve kokusunun yanında doğal bir şifa kaynağı olan kekiğin türlerine göre faydaları da değişkenlik gösterebilir. Genel anlamda kekik türlerinin sağladığı yararlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Karaciğerin düzgün bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesini destekler.
 • Adet ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Öksürük ve sinir sistemini yatıştırıcı etkilere sahiptir.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Romatizma, anemi, bronşit gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla baş etmede yardımcıdır.
 • Enerji ve güç kaynağı olarak yağ yakımının hızlanmasına destek olur.

Kekik Nerede Yetişir?

Oldukça farklı iklim tiplerine uyum sağlayabilen, çok yıllık bir bitki olan kekik için en ideal iklim Akdeniz iklimidir. Güneş ışığına ihtiyaç duyan bitkiden verim almak için orta derecede kurak ve ılıman iklimler idealdir. Buna karşın Sibirya gibi aşırı soğuk iklimin hakim olduğu coğrafyalarda bile yetiştirilebilir özelliktedir. Ilıman kışların ve bol güneşli yazların etkili olduğu iklim tipleri kekikten verim almanızı daha da kolaylaştırır. Toprak özelliği olarak ise pH değeri 5.5 - 8 aralığında değişen farklı toprak türlerinde yetiştirilmesi mümkündür. En ideal pH değeri 7’dir. Tohumdan veya çelikten yetiştirilebilir. Su ve gübreleme ihtiyaçlarına göre yetiştirilen kekikler bol miktarda taze kekik elde etmenizi sağlar.

Et yemekleri başta olmak üzere birçok ana yemekte, çorbalarda, pilav çeşitlerinde, salatalarda ve mezelerde kullanılan kekik, aroma bakımından zengin ve güçlü bir baharattır. Dağlarda ve dağ eteklerinde yetişen farklı türdeki kekiklerin kokusu, yetiştiriciliğin yapıldığı bölgede geniş bir alanı etkisi altına alır. Bu eşsiz kokuyu ve lezzeti mutfağınıza taşımak istiyorsanız taptaze, yeni mahsül kekik kullanmanız gerekir. taze7’de bulabileceğiniz farklı tür ve gramajlardaki kekik çeşitleriyle yemeklerinize lezzet, sofranıza renk katabilirsiniz. Yeni mahsul güvencesiyle taze7’den temin edeceğiniz doğal lezzetleri içiniz rahat bir şekilde farklı yemeklerin yapımında ve sofranızda kullanabilir, yeni tarifler deneyerek sofralarınızı taçlandırabilirsiniz.

Sofralarda sıkça yerini alan kekik çeşitlerinin taze bir şekilde tüketilmesi ve organik olması hem lezzet hem sağlık açısından önem taşır. Bu sayede sofralarınıza katkısız ve doğal bir lezzeti taşıyabilirsiniz. taze7’de kolayca bulabileceğiniz farklı kekik türleri yeni mahsullerden üretilmiş, taze ürünlerden oluşur. Siparişe özel paketleme yapılarak satışa sunulan kekik çeşitleri, aynı zamanda farklı gramajlardaki hazır ambalajlarda da satılır. 250 gram, 500 gram gibi seçenekleri bulunan normal, bilya kekik ve Kilis zahter kekiği gibi seçenekler arasından istediklerinizi taze7’de hemen satın alabilirsiniz. Taze mahsul garantisi ve doğal ürün ambalajı sayesinde içiniz rahat bir şekilde alıp sofranıza getirebileceğiniz kekik çeşitlerini taze7’den güvenle satın alın, sofranıza sağlık ve lezzet katın!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.