Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

kirmizi-pul-toz-biber.jpg (39 KB)Kırmızı Pul ve Toz Biber

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle

Kırmızı Pul ve Toz Biber

Acı severlerin sofradan eksik etmediği baharatların başında kırmızı pul ve toz biber gelir. Biber bitkisinden elde edilen taze mahsullerin kurutularak belli işlemlerden geçirilmesiyle baharat haline gelen kırmızı pul ve toz biber, yemeklere hem acılık hem de lezzet katar. Ayrıca vücut sağlığını destekleyen çeşitli bileşenler içerir. Vücuda sağladığı yararlar nedeniyle pek çok insanın beslenme programında kırmızı pul ve toz bibere özellikle yer verilir.

Çorba, et yemeği, meze, salata, baklagil, sebze yemeği, makarna, pilav gibi birçok farklı besin ile birlikte tüketilen pul ve toz biber, çeşitli sosların hazırlanmasında da aktif bir şekilde kullanılır. Hazırlanış şekline göre tatlı, az acılı, çok acılı gibi alternatifleri bulunur. Aroma yoğunluğu, doğallığı ve vitaminli içeriğinin korunması için olabildiğince tazeyken tüketilmesi önerilir. Satın aldığınız veya kendi yaptığınız kırmızı biberlerin tazeliğini korumak için ise saklama koşullarına uymanız gerekir. Taze7’den aldığınız kırmızı pul ve toz biberleri güvenilir ambalajlarında, nemden uzak, kuru ve serin yerlerde saklayabilir, taze bir şekilde toplanıp ambalajlanan biberleri sofranızda gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Kırmızı Pul ve Toz Biber Nasıl Üretilir?

Kırmızı pul ve toz biberin üretiminde farklı biber çeşitleri kullanılabilir. Elde edilmek istenen aromaya bağlı olarak tercih edilebilecek, kırmızı renkte farklı biber seçenekleri mevcuttur. Acı kırmızı biber elde etmek istendiğinde, süs biberi olarak satılan acı biberler veya acılı kırmızı sivri biberler tercih edilebilir. Az acılı ve tatlı pul biber/ kırmızı toz biber üretiminde ise kapya biber kullanımı yaygın olarak görülür. Farklı biber türleriyle de pulbiber ve toz biber üretilmesi mümkündür.

Biberlerin doğal güneş ışığında veya mutfakta kavrulup fırınlanarak kurutulmasıyla baharat yapımının ilk adımı tamamlanır. Saplarından ve tohumlarından arındırılan biberler robottan geçirilerek küçük parçalara ayrılır. İstenilen boyutlara ulaşıldığında pulbiber olarak veya tamamen toz haline getirip toz biber olarak değerlendirilebilir. Ambalajlanmadan önce bazı biberler zeytinyağı ve tuz ilavesi ile yoğurulup tekrar kurutma işlemine tabi tutulabilir. Kırmızı pul ve toz biberler hazır hale geldiğinde ambalajlamaya geçilir. Nem ve hava ile temas etmeyen, kapalı ve kuru bir kapta duran kırmızı pul ve toz biberler 6 ay süre ile tazeliğini koruyabilir. Taze7’nin ürün gamında yer alan doğal ürün ile uyumlu ambalajlardaki kırmızı biberler, tarladan sofraya taze bir şekilde taşınan ve tazeliğini uzun süre koruyabilen pul biber / toz biber çeşitlerindendir.

Kırmızı Pul ve Toz Biberin Faydaları

Çok çeşitli yemek tariflerinde ve soslarda kullanılan kırmızı pul ve toz biber birçok sofrada karabiber ve tuz gibi yerini alan, başlıca baharatlardandır. Kırmızı pul ve toz biber lezzet katkısının yanı sıra sağlık açısından da çeşitli faydaları bünyesinde barındırır.

Farklı biber türlerinden üretilen kırmızı pul ve toz biberin bazı yararları şu şekilde sıralanır:

 • İştah açıcı özelliğe sahiptir.
 • Yağ yakımını hızlandırmada etkilidir.
 • İshal ve kusmanın yavaşlatılıp durdurulmasına yardımcı olur.
 • Kalp ve sinir sisteminin güçlenmesinde destekleyicidir.
 • İdrar ve ter atımının hızlanmasında etkili olur.
 • Bağışıklığın güçlenmesine, grip ve soğuk algınlığının kolay atlatılmasına destek olur.
 • Hazımı kolaylaştıran ve sindirim sistemini olumlu yönde destekleyen bir etkiye sahiptir.
 • Romatizma ve Nevralla gibi hastalıklara karşı korunma ve iyileşme sürecinde takviye edici özellikteki gıdalardandır.

Kırmızı Pul ve Toz Biber Çeşitleri

Kırmızı pul ve acı toz biberler sahip oldukları aroma, işleniş şekli, acılık seviyesi ve üretiminde kullanılan ham maddeye bağlı olarak birbirinden ayrılan çeşitlerden oluşur. Kırmızı pul ve toz biber çeşitlerinin bazıları direkt olarak biberin kurutulması ile elde edilirken bazılarında zeytinyağı vb. katkılar bulunur. Aromayı doğrudan etkileyen bu uygulamalar biberlerin sınıflandırılmasında da etkili olur. Ayrıca kullanılan biber türü, pul ve toz biberlerin çeşitlerinin belirlenmesindeki en temel unsurdur.

Yemeklere lezzet katan başlıca pul ve toz biber çeşitleri şunlardır:

 • Tatlı pul / toz biber
 • Acı pul / toz biber
 • Psikopat çok acı pul/ toz biber
 • Urfa isot pul / tuz biber
 • Zeytinyağlı pul / tuz biber

Kırmızı pul ve toz biber çeşitleri arasında sıralanan psikopat çok acılı ve urfa isot biber türleri, ekstra acı özellikteki biberlerdir. Urfa isot olarak adlandılarn pul ve toz biberler, Şanlıurfa’da yetiştirilen isot biberinin kurutulması ile hazırlanır. Her ne kadar yemek tariflerinde kırmızı toz / pul biber ile isot birbiri yerine kullanılabilse de, acı seviyesi ve aroma farklılıkları nedeniyle tatları birbirinden ayrılır.

Kırmızı pul ve toz biber çeşitleri arasından damak tadınıza ve yemek kültürünüze uygun, farklı aromalara sahip biberleri Taze7’de kolayca bulabilirsiniz. Taze hazırlanmış yeni mahsul kırmızı ve toz biberleri doğal konseptli ambalajlarında, saklama talimatlarına uygun olarak muhafaza ederek tazeliğini uzun süre koruyabilirsiniz. Taze7 kırmızı pul ve toz biber çeşitlerini hemen sepetinize ekleyerek, güvenli alışverişin keyfini sürebilirsiniz. Farklı gramajlarda, isteğe göre hazırlanabilen, ambalajlı toz ve pul biber çeşitlerini hemen sepetinize ekleyin, sofranıza lezzet katın!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.