Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Türk Kahvesi Çeşitleri & Fiyatları

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle

Türk Kahvesi Kategorisi Hakkında Bilgiler

Kültürel olarak bizim için çok önemli olan bir kahve çeşidi; Türk Tahvesidir. Türk kahvesinin farkı; diğer kahvelerinden farklı olarak telveyle servis edilmesidir. Diğer kahvelerde, kahve filtreden geçirilmektedir. Ancak türk kahvesinde telveyle beraber sunulmaktadır. Önce kahve çekirdekleri kavrulur, daha sonra çok ince bir şekilde çekilerek pişirilmektedir.

Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi faydaları bakımından günlük tüketimde oldukça önemli bir yere sahiptir.

  • Her gün bir fincan Türk kahvesi içmek doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle yemekten sonra içilen şekersiz, sade türk kahvesi sindirime yardımcı olmaktadır.
  • Aç karnına türk kahvesi içmek ise hem tokluk, hem de enerji vermektedir. Bu nedenle kahvaltı yapmadan evvel Türk kahvesi tüketebilirsiniz. Bu sayede sporunuz daha verimli hale gelebilir.
  • Kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Kilo verme gibi bir hedefiniz varsa Türk kahvesi içerek metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yağ yakımını hızlanacaktır.
  • Türk kahvesi zindelik verdiği için, günlük yaşadığınız odaklanma sorununa karşı içebilirsiniz. Aynı zamanda daha iyi düşünmenize de yardımcı olacaktır.
  • Strese karşı da türk kahvesi içmek rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Türk kahvesinin birçok faydasından yararlanmak için düzenli ve kontrollü bir şekilde tüketmek oldukça önemli. Gün içerisinde çok fazla Türk kahvesi tüketmek de ödeme sebep olabilmektedir.

Türk Kahvesi Yapımı

Türk kahvesi usulüne göre köpüklü olarak içilmektedir. Küçük detaylarla türk kahvesi yapımı değişiyor olsa da; aslında köpüklü ve lezzetli bir Türk kahvesi için kısık ateşte pişmesi oldukça önemlidir.

  • Türk kahvesi yapımı sırasında her fincan için ki çay kaşığı kahve kullanmalısınız.
  • Her fincan kadar soğuk su ekledikten sonra birkaç kez karıştırabilirsiniz.
  • Karıştırdıktan sonra kısık ateşe aldığınız kahvenin pişmesini bekleyin ve kaynadığında fincanlara köpüğünü bölüştürün.
  • Tekrar ateşin üzerine koyarak bir kez daha kaynamasını bekleyin ve şimdi köpüklü kahveniz hazır.

Afiyetle içebilirsiniz.

Sütlü Türk Kahvesi

Türk kahvesi sade veya şekerli olarak tüketilebildiği gibi, sütle pişirildiğinde de oldukça lezzetli olmaktadır. Sütlü Türk kahvesi için su yerine süt kullanmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde tükettiğinizde kahvenin sert tadı daha yumuşak bir hale gelmektedir. Türk kahvesini sert bulduğu için tüketmeyenler bile, sütlü Türk kahvesini tadından dolayı severek tüketebilirler.
Türk kahvesinde kullanılan kahve çekirdekleri, çifte kavrulmuş veya orta kavrulmuş olarak değişiklik göstermektedir. Kahve çekirdeklerinin farklı kavrulmuş olması tatları ve aromalarını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle damak zevkinize en uygun olan Türk kahvesini yaparken çekirdeğinin nasıl kavrulduğuna da dikkat etmelisiniz.

Türk Kahvesi Çeşitleri

Türk kahvesi geleneksel kahve çeşitlerinden birisidir ve farklı türk kahvesi çeşitleri bulunmaktadır.

Orta Kavrulmuş Türk Kahvesi

Orta kavrulmuş Türk kahvesi her damak zevkine hitap edebildiği için yaygın olarak bulunmakta ve satılmaktadır.

Orta kavrulmuş çekirdek kahve

Orta kavrulmuş çekirdek kahve ile yapılan türk kahvelerinin tadı ve aroması orta yoğunlukta olmaktadır. Ne sert ne de çok yumuşak bir tada sahip olduğu için rahatça tüketebilirsiniz. Kahvelerin kavrulma dereceleri faydalarına doğrudan etkide bulunmadığı için nasıl tüketirseniz tüketin taze olarak tükettiğiniz sürece faydalarından yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Çifte Kavrulmuş Çekirdek Kahve

Çifte kavrulmuş çekirdek kahve, sert kahveleri sevenler için oldukça iyi bir seçenektir. Aroması ve tadı daha yoğundur. Bu anlamda espresso ile benzerlik gösterebilmektedir. Americano gibi kahveleri seviyorsanız türk kahvenizi çifte kavrulmuş çekirdek olarak tercih etmeniz sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

Çok Kavrulmuş Çekirdek Kahve

Çifte kavrulmuş çekirdek kahve, aynı zamanda çok kavrulmuş çekirdek kahve kategorisindedir. Bu kahve çeşidinde kahvenin daha yoğun bir tadı olmaktadır. Kahve birden fazla kez kavrulduğu için bitter bir aroması daha baskın ve asidik oranı daha azdır.

Türk kahvesini yapımına uygun bir şekilde pişirmeniz ne kadar önemliyse, taze olarak çekilmiş olması da bir o kadar önemlidir. Bu nedenle Türk kahvesini alırken taze olarak çekildiğine dikkat etmelisiniz. Eğer satın aldığınız Türk kahvesi taze değilse, gerçek tadının keyfini çıkartmak mümkün olmaz.

Taze Çekilmiş Orta Kavrulmuş Türk Kahvesi

Taze çekilmiş orta kavrulmuş türk kahvesi içtiğinizde taze olmayanla aradaki farklı mutlaka anlaşılmaktadır. Türk kahvesi satın alırken kahvenin taze olarak çekilmiş olması oldukça önemlidir. Taze çekilen bir kahve içmek, kahvenin ideal tadının alınmasını sağlar. Daha kaliteli bir kahve keyfi için taze çekilmiş orta kavrulmuş türk kahvesi tercih edilebilir.

Taze Çekilmiş Çifte Kavrulmuş Türk Kahvesi

Kahve tadını daha yoğun bir şekilde hissedildiği Türk kahvesi çeşididir. Kahve çekirdekleri iki kez kavrulduğu için aroması yoğundur. Taze çekilmiş çifte kavrulmuş Türk kahvesi ise kahve çekirdeklerinin yeni çekilmiş olmasından dolayı tadı daha keskin bir şekilde olarak hissedilecektir.

Taze Çekilmiş Çok Kavrulmuş Türk Kahvesi

Kahve çekirdeklerinin birden fazla kez kavrulması işlemidir. Çok fazla kavrulan kahve çekirdekleri türk kahvesine özel olarak, tüketilmesine yakın çekilmesiyle taze çekilmiş çok kavrulmuş türk kahvesi elde edilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.