Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

yer-fistiği.jpg (44 KB)Yer Fıstığı Çeşitleri 

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle

Yer Fıstığı Kategorisi Hakkında Bilgiler

Yer fıstığı, güney amerika'da ortaya çıkan bir baklagildir. Yer fıstığı, genellikle kavrulmuş veya fıstık ezmesi olarak tüketilirler. Bu fıstık türünün içerisinde, karbonhidrat ve protein bulunur. Yer fıstığı; tatlılar, kekler, şekerlemeler, atıştırmalıklar ve soslar gibi çeşitli yiyeceklerde kullanılır.

Yer fıstığı; protein, yağ ve çeşitli sağlıklı besinleri açısından zengindir. Yer fıstığı kilo kaybı için bile faydalı olabileceğini gibi kalp hastalığı riskinin azaltması ile bağlantılı olduğu bilinmektedir.

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı sağlıklı yağlar ve yüksek kaliteli protein bakımından zengindir. Birçok sağlıklı faydası bulunmaktadır. İyi bir lif kaynağı olması sebebi ile yer fıstığı diyetlerde kullanıma çok uygundur.

  • Yer fıstığı, çoğunlukla tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşan yağ oranı bakımından yüksek değere sahiptir ve karbonhidrat bakımından düşüktür. Ayrıca glisemik indeksi düşüktür ve bu da onu diyabetli insanlar için uygun hale getirir.
  • Yer fıstığı, çeşitli vitamin ve minerallerin mükemmel bir kaynağıdır. Bunlar arasında biyotin, bakır, niasin, folat, manganez, E vitamini, tiamin, fosfor ve magnezyum bulunur.
  • Saç ve cilt sağlığı için gerekli olan birçok vitamini içeren yer fıstığı aynı zamanda kas gelişimini de destekler.
  • Yer fıstığı, çeşitli biyoaktif bitki bileşikleri ve antioksidanlar içerir. Aslında, birçok meyve kadar antioksidan bakımından da zengindirler. Antioksidanların çoğu, yalnızca yer fıstığı çiğ olduğunda yenen fıstık kabuğunda bulunur.
  • Yer fıstığı, lif kaynağı olması sebebi ile kilo alma riskini azaltır.
  • Yer fıstığı faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Bu fıstık çok doyurucudur ve kilo verirken diyetlerde sıkça tüketilir.
  • Kalp hastalığı, dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Bazı çalışmalar yer fıstığı ve diğer fındık türlerini yemenin kalp hastalığına karşı koruyabileceğini göstermektedir. Özellikle yer fıstığı bir dizi
  • kalp dostu besin içerir. Bunlar arasında magnezyum, niasin, bakır, oleik asit ve resveratrol gibi çoklu antioksidanlar bulunur.

Özetle yer fıstığı içerdiği vitamin, mineral ve besin değerleri sayesinde; vücudun ihtiyaç duyduğu birçok gereksinimi karşılar. Günde bir avuç yer fıstığı tüketmek faydalarını görmeniz için yeterli olacaktır.

Yer Fıstığı Kalori

Yer fıstığı kalori bakımından diğer kuruyemişlerle benzer kalori miktarına sahiptir. 100 gram yer fıstığında yaklaşık 540 kalori bulunmaktadır. Günlük enerji kaynağınızı sağlıklı bir kuru yemiş olan yer fıstığından sağlayabilirsiniz.

Yer Fıstığı Protein Kaynağıdır

Yer fıstığı protein bakımından çok zengin bir kuruyemiştir. 1 avuç fıstığın içerisinde; 10 gram protein bulunmaktadır.

Soslu Yer Fıstığı 

Soslu yer fıstığı, fıstığın farklı soslarla bir araya gelmesi ile elde edilmektedir. Soslu yer fıstığı, baharat sevenler için de çok iyi bir kuruyemiş çeşididir.

Kavrulmuş Tuzlu Yer Fıstığı 

Kavrulmuş tuzlu yer fıstığı, yer fıstığının toplanıp ayıklanmış ve uygun şartlarda, doğal tuz ile kavrularak oluşturulmuş formudur. Yer fıstığının faydaları alabileceğiniz lezzetli ve tuzlu bir kuru yemiş çeşididir.

Salamura Yer Fıstığı 

Salamura yer fıstığı, yer fıstığının salamura edilerek hazırlanması ile elde edilir ve tazeliğini koruyacak şekilde paketlenir. Enerji veren salamura yer fıstığı içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde iyi bir kuru yemiş çeşididir.

Kavrulmuş Tuzsuz Yer Fıstığı 

Yer fıstığı oldukça faydalı bir kuru yemiş çeşididir. Sağlık faydalarından yararlanmak için tuzsuz formunu tercih edebilirsiniz. Tuzlu yer fıstığına oranla daha az kalori içerir ve başta B ve E vitamini olmak üzere sağladığı vitaminler sayesinde cift sağlığı olmak üzere birçok alanda faydaları bilinmektedir.


.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.