Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Antep Fıstığı

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Antep Fıstığı

Türkiye’nin en çok tüketilen kuruyemişlerinden biri olan Antep yöresel ürünler arasındadır. Gaziantep’e özgü bir gıdadır. Hem kuruyemiş olarak hem de sütlü ve şerbetli tatlıların içerisinde tercih edilen Antep fıstığı, lezzeti ve kendisine has özel aroması sayesinde beğenilir. Antep fıstığı; Siirt, Halebi, Tekin, Barak ve Ohadi olmak üzere beş farklı türe sahiptir. Tuzlu- tuzsuz ya da kavrulmuş- çiğ seçenekleri ile satışa sunulur. Aynı zamanda tatlılarda kullanılması amacıyla toz formu da mevcuttur. Toz formu özellikle dondurma, baklava ve lokum gibi tatlı ürünlerinde sıklıkla tercih edilir. Antep fıstığı sadece eşsiz lezzeti ile değil aynı zaman zengin besin değeri sayesinde de sıklıkla tüketilir. İçerisinde bol miktarda protein, aynı zamanda B1, B2, C ve E vitaminleri bulunur. Bundan dolayı sağlık açısından da destekleyicidir.

Antep Fıstığı Faydaları

Antep fıstığı leziz tadının yanı sıra yüksek besin değeri sayesinde saymakla bitmeyecek kadar fazla faydaya sahiptir. Düzenli şekilde tüketilen Antep yöresel fıstığı dolaşım sisteminin rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda çeşitli kalp hastalıklarından korunmanızı destekler. İçerisinde yer alan doğal ve yararlı yağlar sayesinde kilo alımının önüne geçmede yardımcı görev alır. Özellikle sabahları ve öğlen saatlerinde tüketilen Antep fıstığı, enerji oranının artmasını destekler. Aynı zamanda kandaki şeker oranının dengelenmesine de yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendirici etkisi sayesinde hastalıkların önlenmesini destekler. İçerisinde yer alan lifler sayesinde midedeki asit oranının dengede kalmasını desteklerken, şişkinlik ya da hazımsızlık gibi sorunlara karşı da yardımcı bir üründür. Doyurucu olmasından dolayı özellikle diyet yapanların ara öğünlerinde tercih edilir.

Antep Fıstığı Çeşitleri

Antep fıstığı birçok farklı çeşide sahiptir. Kavrulmuş ve çiğ çeşitler en çok tercih edilenlerdir. Bunun yanı sıra kabuklu ve iç şeklinde, aynı zamanda tuzlu ya da tuzsuz seçeneklerde de satılır. Aynı zamanda dondurmalarda, sütlü tatlılarda, lokumlarda ve baklava başta olmak üzere şerbetli tatlılar kullanılması için toz formda Antep fıstığı da satılır. Bu sayede tatlı yaparken ekstra Antep fıstığı ezmeye gerek kalmadan pratik bir şekilde tarifinizi yapabilirsiniz.

En çok tercih edilen Antep fıstığı türleri ise boz ve kırmızı olanlardır. Kırmızı çiğ Antep fıstığı kavrulmuş seçeneklere de sahiptir. Fıstığın tam olgunlaşmış olarak toplanmasından elde edildiğinde, kıpkırmızı bir renge sahiptir. Bunun yanı sıra aynı zamanda diğer Antep fıstıklarına oranda daha iri tanelidir. Diğer bir tür olan boz Antep fıstığı içi tane ve çiğ olarak satılır. En lezzetli ve aromalı Antep fıstığı çeşidi olarak kabul edilir. Boz Antep fıstığı hasat zamanından bir ay önce toplanır. Bundan dolayı daha yeşil bir renge sahiptir.

Antep Fıstığı Nasıl Saklanır?

Lezzeti ile herkes tarafından beğenilen Antep fıstığı, uygun koşullarda saklanmadığı takdirde kolayca bayatlar ve tüm lezzetini kaybeder. Bundan dolayı Antep fıstığını muhafaza ederken, güneş görmeyen, aynı zamanda nemsiz olan ortamlar tercih edilmelidir. Nem oranının yüksek olduğu ortamlar, Antep fıstığının olduğundan daha çabuk bayatlayıp bozulmasına sebebiyet verir. Bu hususlara dikkat edildiğinde kurutulmuş bir Antep fıstığı kendi ambalajı içerisinde yaklaşık 6 ay bozulmadan muhafaza edilebilir. Çiğ Antep fıstığı, kavrulmuş olanlara göre daha hızlı bozulur. Bundan dolayı çiğ Antep fıstığını daha az almak ya da daha hızlı tüketmek gereklidir.

Antep Fıstığı Kullanım Alanları

Genellikle öğün aralarında atıştırmalık olarak tercih edilen Antep yöresel fıstığı, sabahları ya öğün aralarında tüketilir. Bunun yanı sıra çikolata ve çeşitli tatlıların içerisinde hem toz hem de bütün halde tercih edilebilir. Aynı zamanda pasta ve kurabiye gibi tatlılarda süsleme amacıyla da hem toz hem de bütün Antep fıstığı kullanılır. Canlı yeşil ya da kırmızı rengi ile tatlılarına hem eşsiz bir tat hem de şık bir görünüm katabilirsiniz. Kimi yemeklerde ya da salatalarda da Antep fıstığı tercih edilir. Aynı zamanda dileyen kişiler Antep fıstığını ezme şeklinde de tüketebilir.

Antep Fıstığı Fiyat Seçenekleri

Antep fıstığının fiyat seçenekleri ürünün çeşidine göre farklılık gösterir. Piyasada; kabuklu, kabuksuz, çiğ, kavrulmuş, tuzlu ve tuzsuz seçeneklerde satılan çeşitler mevcuttur. Aynı zamanda daha iri taneli olan kırmızı ya da yoğun tada sahip boz Antep fıstığı çeşitleri de bulunur. Bu seçeneklerin her birinde farklı fiyat değişikliği mevcuttur. Bu çeşitler arasından kullanım alanınıza uygun olacak şekilde tercihte bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra 250 gramdan- 1 kiloya kadar farklı paketlenmiş seçenekler de vardır. Kullanım sıklığınıza uygun olacak şekilde, gramajlar arasından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Antep fıstığı almak için en güvenilir sitelerden biri olan taze7, ürünlerinin lezzetlinden dolayı tercih edilir. Yeni mahsul Antep fıstıkları uygun fiyata sizlere sunar. Aynı zamanda taze7’nin uzman ve profesyonel çalışanları ile iletişime geçerek özel paketleme taleplerinde de bulunabilirsiniz. Hem lezzetli ve uygun fiyatlı hem de sağlığınıza yararlı Antep fıstık çeşitleri için taze7’yi tercih edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.