Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Antep Yöresel Ürünler

Gaziantep yöresine özgü güneşte kurutulmuş salçalar, dolmalık kuru sebzeler ve Antep fıstığı çeşitlerini inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Leziz Antep Yöresel Ürünler

Gaziantep Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinin hem tarımsal üretim hem de gastronomi anlamında dikkat çeken şehirlerinden biridir. Gaziantep’in tarıma elverişli topraklarında yetişen yöresel organik ürünler, uygun mevsim koşullarının el mahareti ile birleştirilerek üretilir. 6000 yıllık tarihe sahip şehirde tarım faaliyetleriyle gelişen yöresel ürün üretimi bölgenin zengin gelenekleri ve görenekleri ile şekillenen tüketim alışkanlıklarını yansıtır. Salça, kurutmalık gibi mevsim geçişleri dikkate alınarak üretilen taze7 Antep yöresel ürünleri tüm yıl tüketilebilir seçenekleri sayesinde oldukça zengindir.

Antep Yöresel Ürünler

Gaziantep, tarıma dayalı olarak gelişmiş Güneydoğu Anadolu kentlerinden biridir. Mevsim normallerine göre şekillenen tarım faaliyetleri sayesinde başta Antep fıstığı ve zeytin olmak üzere birçok ürün üretilir. Üretilen ürünler arasında buğday, arpa başta olmakla birlikte birçok bakliyatın yetişmesine elverişli topraklar mevcuttur. Dolayısı ile mineral bakımından zengin bu topraklarda yetiştirilen ürünler yıl boyu tüketime olanak sağlayacak şekilde farklı yöresel ürünlerin üretiminde ana malzeme olarak kullanılır. Başta alışılagelmiş salçadan farklı ve yemeğe bambaşka bir tat katan Antep salçası ve Kilis zeytinyağı, Antep yöresel ürünler arasında en gözde yöresel lezzetlerdendir.

Gaziantep, yöresel mutfağıyla öne çıkan bir şehir olarak lezzetli ürünleriyle bilinir. Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan dolma da Antep yöresel ürünleri arasında ilgi görür. Antep dolmalık kuruluklar, birbirinden lezzetli seçenekler sunar. Yemeklere, salatalara farklı bir lezzet katan nar ekşisi ve sumak ekşisi de zengin Gaziantep topraklarının organik ürünlerinden özenle toplanarak üretilir. Yumuşak ve su emen yapısı ile Gaziantep’in tarıma elverişli topraklarında yetişen mercimek ve nohut gibi bakliyatlar da kuru paket seçenekleri ile tüketime sunulur.

Kalabalık kahvaltı masalarının vazgeçilmez ürünlerinden zeytin ve peynir gibi ürünleri yöresel damak tadına uygun şekilde üretildiği de bilinir. Antep peyniri, özellikle diğer peynir çeşitlerinden farklı besleyici yapısı ile kahvaltı sofralarınızı zenginleştirebilir. Aynı şekilde tatlı konusunda dünyaca ünlü baklava ile adını duyuran Gaziantep, şekerleme ve ceviz sucuğu yapımında da öne çıkar. Verimli üzüm tarlalarından toplanan organik üzümlerin özel ve özenli bir süreçten geçirilmesi ile üretilen ceviz sucukları hafif tatlı arayanların vazgeçilmezi olabilecek niteliktedir.

Antep Salçası

Yaz aylarının yakıcı güneşi ile kızaran organik domates ve biberlerin toplanarak sterilize edilmesi ile başlayan salça yolcuğu, yine aynı güneşin altında sabırla yoğrulmuş lezzetli Antep Salçası’nın sofralarınıza ulaşması ile son bulur. Ev yapımı salçaları yıllardır tüketen ve bir kış hazırlığı ritüeline salça ile başlayan Gazianteplilerin ürettiği bu eşsiz lezzet artık ülkenin dört bir yanında tüketilmek üzere özenle sizler için hazırlanır. Acı ve tatlı biber salçası, domates salçası gibi seçenekleri ile birden fazla Antep salçasını kullanarak siz de yemeklerinize Güneydoğu’dan gelen lezzeti kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Antep Dolmalık Kuruluklar

Kışa hazırlık aşamasında vazgeçilmez işlemlerden olan kurutmalık hazırlamadır. Başta patlıcan, biber, kabak olmakla birlikte acur gibi yöreye özgü farklı bostan ürünleri ile hazırlanan kurutmalıklar; en lezzetli halleri ile özellikle kış sofralarını şenlendirmek amacı ile üretimine başlanan Antep yöresel ürünler arasındadır. Günümüzde ise yazdan hazırlanan bu kurutmalıklar ülkenin dört bir yanına ulaştırılır ve Antep yöresel ürünler arasında öne çıkar. Yıl boyu tüketilebilen ürünler tarlalardan toplanıp sterilize edildikten sonra taze halde iken oyma işlemine tabi tutulur ve ardından yıl boyu kullanımı mümkün kılmak için kurumaya bırakılır. Gaziantep’in yöresel yemeklerinden biri olan dolmanın yapımında kullanılan kurutmalıkları, dizildiği ipten çıkardıktan sonra beş on dakika kadar kaynar suda beklettikten sonra içini doldurarak pişirip tüketebilirsiniz. Ayrıca mevsiminde toplanarak kurutulmuş acı sivri biber ve domates kurutmalıkları ile çorba ve sulu yemeklerinizi de tatlandırabilirsiniz.

Kuru Bakliyat

Antep yöresel ürünler, bakliyat çeşitliliği açısından da geniş bir ürün ağına sahiptir. Zengin Gaziantep topraklarından gelen bakliyatlar özenle toplanıp işlenerek paketlenir ve sizlerin tüketimine sunulur. Lezzeti ile doyurucu bir ürün olan bulgur, köftelik ve pilavlık olanlarla kuru bakliyat seçenekleri arasında bulabileceğiniz ürünlerdendir. Ayrıca kolay pişmesi ve besin değeri ile son zamanlarda sofralarda yer almaya başlayan maş fasülyesi ile sulu yemek ve salatalarınızı renklendirebilirsiniz. Nohut ve kuru fasülye ile yapacağınız yemeklerinizde kurutulmuş domates ve kırmızı biber kullanarak mevsiminde toplanmış Antep yöresel ürünler ile harmanlanmış sağlıklı yemekler hazırlama imkanına sahip olabilirsiniz. Yüksek lif oranı ile öne çıkan firik buğdayını da aynı şekilde Antep yöresel ürünleri inceleyerek bulabilir, sorfalarınızı taçlandıracak lezzetlere ulaşabilirsiniz.

Kilis Zeytinyağı

Lezzet ve aroma bakımından zengin soğuk sıkım Kilis zeytinyağı ile hafif ve sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca salatalarda da rahatlıkla kullanabileceğiniz Antep yöresel ürünler arasında bulunan Kilis zeytinyağı beş litrelik teneke seçeneği ile taze7’de kolaylıkla ulaşabileceğiniz ürünlerdendir. Besin değerleri yüksek Kilis zeytinyağı E ve B vitamini bakımından zengindir ve gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Nar ve Sumak Ekşisi

Bereketli toprakların bereket sembolü narlarından üretilen nar ekşisi salata ve dolma yapımında sıklıkla kullanılan ürünlerdendir. Genel kanının aksine sadece toz olarak tüketilebildiği düşünülen sumak bitkisinin de nar ekşisi kıvamında özenle hazırlanan sıvı bileşeni de vardır. Başta salata tarifleri olmakla birlikte yemeklerinizin lezzetini artırmak için nar ve sumak ekşisi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Antep yöresel ürünler içerisinde yoğunlukla tatlandırıcı olarak kullanılan nar ve sumak ekşisi sağlık açısından da faydalıdır.

Antep Yöresel Kahvaltılık

Türkiye, kalabalık ve tat açısından zengin kahvaltı öğünü ile dünya çapında öne çıkmış ülkelerdendir. Bunun yanında Gaziantep’te kahvaltı sofralarını zenginleştiren farklı Antep yöresel ürünler bulunur. Ev usulü kahvaltılık zahter bu farklı ürünler arasında başı çeker. Zeytinyağlı salamura zahter seçeneği de bulunan kahvaltılık ürün, şifa kaynağı bir üründür. Toz halindeki zahter, kahvaltı sofralarında soğuk sıkım Kilis zeytinyağı ile karıştırılarak tüketilebilir. Özel ballı çerez; Antep fıstığı, badem, fındık ile yapılan, enerji verici bir üründür. Farklı gramaj seçenekleri ile kahvaltı sofralarını şenlendirmeye birebirdir. Kahvaltılık Antep fıstığı ezmesi, Gaziantep topraklarının lezzet timsali olan Antep fıstığı ile hazırlanan ezme farklı gramaj seçenekleri ile sofralarınızın lezzetini katlayabilir. Antep fıstıklı, kakaolu ve sade seçenekleri bulunan helva Antep yöresel ürünler arasında öne çıkan kahvaltılıklarındandır. Sağlıklı bir başka kahvaltılık ürün olan tahin ise hem sade hem de pekmez ile karıştırılarak tüketilebilir.

Antep Fıstığı

Gaziantep’in ünlü kuruyemişi olan Antep fıstığı taze kavrulmuş veya dalından koparıldığı gibi kabuklu olarak iki şekilde de tüketilebilir. Farklı gramaj seçenekleri ile ulaşabileceğiniz en ünlü Antep yöresel ürün olan Antep fıstığı B6 vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda kalp dostu olan Antep fıstığını ara öğünlerde ek gıda olarak tüketebilirsiniz. Tatlı yapımında da süsleme ve harç olarak kullanabileceğiniz Antep fıstığı antioksidan açısından zengin kuruyemişlerdendir.

Cevizli Sucuk

Antep cevizli üzüm sucuğu, özenle toplanan ve binbir emek ile hazırlanan hafif bir tatlı atıştırmalık olarak ifade edilebilir. Duble seçeneği de bulunan cevizli sucuk, verimli üzüm tarlalarından toplanan üzümlerden çıkarılan üzüm şiresi ile kaplanmış ceviz içi ile hazırlanır. Özellikle diyet ve aktif spor yapanların tatlı tercihi olarak sıklıkla tercih ettiği Antep yöresel ürünler arasında yer alan cevizli sucuk E vitamini bakımından bir hayli zengindir. Antep cevizli sucuğu misafirlerinize ikram edebilir, sofralarınızda yöresel lezzetlere yer verebilirsiniz.

Antep Yöresel Şekerleme

Boz Antep fıstıklı muska, hasat zamanından bir ay önce toplanan ve en kaliteli Antep fıstığı çekirdeklerinden oluşan boz iç diye bilinen Antep fıstığı çeşidi ile doldurulan üzüm pestillerine muska şeklinde sarılması ile yapılır. Antep fıstıklı cezerye, havuç ezmesi ile yapılan leziz Antep yöresel şekerlemelerinden biridir. Sağlıklı yönü ile öne çıkan Antep fıstıklı cezerye, çay saatlerinizin vazgeçilmezi olabilir. Antep fıstık ezmesi, mineral bakımından zengin atıştırmalıklar arasında yer alır ve Antep yöresel ürünlerin en çok tercih edilenlerdendir. Badem şekeri, tarçınlı, kakaolu, ballı susamlı seçenekleri ile taze7 aracılığı ile sizlere sunulan Antep yöresel şekerlemelerdendir. Aynı zamanda Mardin badem şekeri de bu yöresel şekerlemeler arasında sıklıkla tercih edilir. Yine hafifliği ve sağlıklı içeriği ile dikkat çeken üzüm pestiline ve Antep yöresel şekerlemelere göz atabilirsiniz. taze7, organik ve sağlıklı içerikleriyle dikkat çeken Antep yöresel ürünler ile güvenle sizlere hizmet verir. Antep salçasından özel kuru bakliyat ürünlerine, cezeryeden Antep fıstığı ezmesine kadar uzanan geniş ürün yelpazesi sunan taze7’nin sağlıklı ve lezzetli yöresel ürünlerini kolaylıkla sipariş verebilir, sofralarınızı zenginleştirebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.