Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

kaju-cesitleri.jpg (32 KB)Kaju Çeşitleri 

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle

Kaju Kategorisi Hakkında Bilgiler

Kaju fıstığı, Brezilya'ya özgü tropikal bir ağaç olan kaju ağacından elde edilen böbrek şeklinde bir kuruyemiştir. Dünyanın birçok ülkesine yetişen kaju, genellikle ağaç fıstığı olarak anılır. Çok besleyici ve faydalı bir kuruyemiştir. Besin maddeleri ve içerisindeki bileşenlerler bakımından zengin olması onu sağlıklı beslenme alanında ön plana çıkarıyor.

Kaju Besin Değeri

Kaju besin değeri bakımından oldukça güçlü bir kuruyemiştir. 100 gram kaju yaklaşık 500 kaloridir. Kaju besin değeri olarak; protein, sağlıklı yağ, elyaf, bakır, magnezyum, çinko fosfor demir ve selenyum gibi sağlıklı vitamin ve mineraller içerir.

Kaju Faydaları Nelerdir?

Kaju birçok kuruyemiş gibi oldukça besleyici, sağlıklı bir kuruyemiş çeşididir. Kuruyemiş çeşitleri arasında son yıllarda çok popüler olan kajunun faydaları saymakla bitmez.

* Kaju özellikle doymamış yağlar açısından zengindir. Bu da; daha düşük erken ölüm ve kalp krizi riskini beraberinde getirir.
* Kaju çok iyi bir lif kaynağıdır. Bağırsaklarda iyi bakterilerin artmasına ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmasıdır. Düzenli tüketildiğinde bağırsak hareketlerini olumlu yönde etkiler.
* Şeker bakımından düşük olan kaju, yüksek oranda protein içerir. Günlük protein ihtiyacının bir kısmını kaju ile sağlayabilirsiniz. Yaklaşık bir avuç kajuda 5 gram protein bulunmaktadır.
* Kaju içerisinde önemli miktarda; bakır, enerji üretimi için gerekli mineral ve sağlıklı beyin gelişimi için güçlü bir bağışıklık sistemi içerir.
* Kemik sağlığı için önemli olan magnezyum ve magneze kaynağı olan kaju sporcular ve çocukların beslenmesinde sıkça yer alması gerekir.
* Kaju faydaları arasında güçlü bir antioksidan kaynağı olması da yer almaktadır. Cilt, saç ve tırnak sağlığı içinde oldukça yararlıdır.
* Kilo vermenize yardımcı olabilir: Kaju, zengin lif ve protein içeriği sayesinde; açlığı azaltmaya ve tokluk hissini artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda tokluk hissini güçlendirir. Bu faktörler bir araya geldiğinde kilo vermeye yardımcı olan kuruyemişler arasındadır.
* Kajunun şeker oranı düşüktür ve lif bakımından zengindir. Bu da kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve tip 2 diyabetinin gelişimini engellemeye yardımcı olur.
* Diyetinize eklemek kolaydır: Kaju fıstığını diyetinize eklemek çok kolaydır. Çiğ veya kavrulmuş olarak yenilen kaju, ve kolay taşınabilir bir atıştırmalıktır.

Çiğ Kaju Zararlı mıdır?

Çiğ kaju zararlı mı sorusuna verilebilecek net bir cevap yoktur. Bu tüketim miktarına göre değişir. Kaju genellikle sağlıklı bir yiyecek olarak kabul edilir. Kajunun çoğu faydasından faydalanmak için, kajuyu çiğ olarak tercih edebilirsiniz.

Kaju fıstığı lif, protein ve sağlıklı yağlar açısından zengindir. Ayrıca çeşitli vitaminler, mineraller ve sağlığı koruyucu faydalı bitki bileşenleri içerir. Kaju zararlı değil aksine oldukça faydalı bir kuruyemiş çeşididir.

Kaju Nerede Yetişir?

Kaju nerede yetişir sorusunun cevabı birçok bölge diyebiliriz. Genellikle Afrika’nın batı kıyılarında; Angola, Namibya, Gabon, Kenya, Tanzanya gibi yerlerde yetişirken Brezilya ve Hindistan’da da yetişmektedir.

Çiğ Kaju

Çiğ kaju, kaju meyvesinden ham olarak elde edilen bir kuruyemiştir. Çiğ kaju kalori bakımından kavrulmuş kajuya oranla daha düşük kalori miktarına sahiptir. Zengin besin değerleri sayesinde çok sağlıklı bir kuruyemiş çeşididir. Yüksek oranda protein içermesi sebebiyle sporcu beslenmelerinde en çok tercih edilen kuruyemişlerden bir tanesidir.

Kavrulmuş Kabuklu Kaju

Kaju, sakızağacıgiller familyasından bir tropikal iklim bitkisidir. Tuz ile kavrulmuş taze ve lezzetli bir kuruyemiş olan, kavrulmuş kabuklu kaju çok iyi bir atıştırmalıktır.

Kaju

En sağlıklı şekilde kavrulan kaju, toplanması ve üretilmesi zor bir kuruyemiş çeşididir. Son yıllarda ülkemizde oldukça yaygın bir tüketimi olan kaju faydaları bakımından oldukça besleyici bir kuruyemiş çeşididir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.