Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

karabiber-cesitleri.jpg (51 KB)Karabiber

Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görüntüle

Karabiber Nedir?

Karabiber, yemeklerin vazgeçilmez baharatlarındandır. Keskin tadıyla bilinir. Karabiber, Hindistan'a özgü piper nigrum bitkisinin kurutulmuş, olgunlaşmamış meyvelerinden elde edilir. Karabiber, dünya çapında da çeşitli mutfaklarda yaygın olarak kullanılır. Karabiber genellikle; et, tavuk, hindi, balık, sebze yemeklerinde ve çorbada baharat olarak kullanılır.

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

Karabiber, yalnızca lezzetli bir baharat olarak değil, insan sağlığına faydaları açısından da önemli bir besindir. Karabiberdeki biyoaktif bileşenlerin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Karabiberin faydalarından bazıları ise şöyledir:

  • Sindirimi sağlığı: Karabiber, sindirim sisteminin iyi çalışmasını teşvik eder ve kabızlık gibi sindirim güçlüklerinin çözülmesine destek verir. Ayrıca, şişkinlik ve mide gazı gibi diğer sindirim probleminin düzelmesine de yardımcı olabilir.
  • Bağışıklık direncine katkı: Karabiber, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudu serbest radikallere karşı korumaya yardımcıdır.
  • İnflamasyon azaltma: Karabiber, içeriğindeki piperin maddesi sayesinde, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. İnflamasyon ise çeşitli vücut ağrıların temel nedenlerinden biri sayılır.
  • Kilo kontrolü: Düzenli karabiber tüketimi, kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olabilir. Karabiberdeki piperin, metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ yakımını artırmaya yardımcı olur.
  • Beyin sağlığı: Karabiber tüketimi, beyin fonksiyonlarını destekleyebilir. Piperin, beyindeki bazı kimyasalların yapımında rol oynar.

Karabiber Çeşitleri

Karabiberin halk arasında yaygın olarak bilinen şekli, toz karabiberdir. Ancak karabiberin, birçok farklı çeşidi bulunur. Genel olarak karabiberin çeşitleri ise şunlardır:

Taze Öğütülmüş Karabiber

Taze öğütülmüş karabiber karabiberin olgunlaşmamış halinden elde edilen ve öğütülerek toz haline getirilen bir baharattır. Taze öğütülmüş karabiber toz karabiber olarak da bilinir. Taze öğütülmüş karabiberin sağlık yararları arasında; sindirime yardımcı olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kan şekeri seviyelerini düzenlemesi, antioksidan özellikleri olduğu sayılabilir. Taze öğütülmüş karabiber, genellikle et yemekleri, sebzeler, çorbalar, salatalar, soslar, turşular ve hatta tatlılar gibi çeşitli yemeklerde kullanılır. Taze öğütülmüş karabiber tane karabiberin aksine, daha ince bir yapıya sahiptir ve daha kolay kullanılır.

Taze öğütülmüş karabiber, tane karabiberin öğütülerek, siparişe özel paketleme yapıldığı bir çeşididir. Taze öğütülmüş karabiber, tüketiciler tarafından daha çok tercih edildiği için her zaman taze ve yeni mahsul olması özelliği ile ön plana çıkar. Taze öğütülmüş karabiber, tüketici ihtiyacına yönelik olarak farklı gramajlarda satışa sunulur. taze7’de 250 gram, 500 gram ve 1000 gram olarak satışa sunulur.

Tane Karabiber

Tane karabiber karabiberin en bilinen çeşididir. Tane karabiber, karabiberin bekletilmiş yeşil meyvelerinin kurutulması ile elde edilir. Hafif acı ve lezzetli bir tadı vardır. Tane karabiber başta et yemekleri olmak üzere, birçok yemek tarifinde sıkça kullanılır. Tane karabiberin ayrıca sağlık yararları da bulunur. Tane karabiberin besin öğeleri incelendiğinde antioksidan ve antienflamatuarlar özelliklerinin bulunduğu söylenebilir. Tane karabiber yemeklere direkt olarak katılabileceği gibi, öğütülüp toz haline getirilerek de kullanılabilir. Tane karabiber 250, 500 ve 1000 gramlık ambalajlarda satışa sunulur.

Beyaz Karabiber

Beyaz karabiber, karabiberin olgunlaşmamış meyvelerinden elde edilen bir baharat türüdür. Karabiberin meyveleri olgunlaşırken ilk olarak yeşil, daha sonra sarı ve kırmızı renk alır. Beyaz karabiber ise bu meyvelerin olgunlaşmamış halinde elde edilir. Beyaz karabiber, normal karabiberden daha acımsı ve baharatlı bir tattadır. Beyaz karabiber, yemeklerde kullanılan bir çeşni olarak sıkça tercih edilir. Ayrıca sağlık faydaları bakımından da sindirim sistemini rahatlatma ve metabolizmayı hızlandırma gibi etkileri bulunur. Beyaz karabiber 100 gramlık özel steril ambalajlarında satışa sunulur.

Kırmızı Karabiber

Kırmızı karabiber, normal karabiber gibi, piper nigrum bitkisinin meyvesinden elde edilen bir baharattır. Ancak kırmızı karabiber, karabiberin olgunlaşmış ve kurutulmuş halidir. Bu nedenle, daha keskin bir tat ve kırmızı renkli bir görünümü vardır. Kırmızı karabiber, yemeklere lezzet katmak için kullanılır ve aynı zamanda sağlık yararları da bulunur. Kırmızı karabiberin diğer karabiber türlerine göre daha yoğun acı tadı vardır. Bu sebeple, yemeklere koymadan önce miktarını ve yoğunluğunu kontrol etmeniz gerekir. Kırmızı karabiber, taneli bir şekilde satışa sunulur. Ancak, kırmızı karabiberi baharat öğütme aletleriyle toz haline getirip de kullanabilirsiniz. Kırmızı karabiber 100 gramlık olarak hazırlanmış steril ambalajlarda bulunur.

Yeşil Karabiber

Yeşil karabiber, siyah karabiberin olgunlaşmamış halidir. Siyah karabiberin olgunlaşmamış hali olarak toplanır ve daha sonra kurutulur. Yeşil karabiber, siyah karabibere oranla daha hafif ve taze bir tada sahiptir. Yeşil karabiber, meyvemsi bir aromada ve hafif acı bir lezzet içerir. Yeşil karabiber salata, et ve sebze yemeklerinde daha yaygın kullanılsa da, deniz ürünlerinin soslarında aromatik bir lezzet vermesi için de kullanılır. Yeşil karabiberin miktarı, kişisel tercihlere ve yemeklerin türüne göre değişebilir. Ancak, genellikle 1 çay kaşığı yeşil karabiber, yemeğe güzel bir lezzet sağlaması için yeterlidir. Yeşil karabiber 100 gramlık ambalajlarda satışa sunulur.

Taze7’de bulunan karabiber çeşitlerini, tazelik ve yeni mahsul olması bakımından rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürünler, siparişe özel paketleme usulüyle özenle hazırlanır. Her bütçeye hitap eden farklı gramajlarda bulunan karabiber çeşitlerini sipariş etmek için taze7'yi tercih edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.